Հոկտեմբերի 14-ին Աստանայում տեղի է ունեցել Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը։
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ինն հայտնում են, որ կողմերը քննարկել են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը, անդրադարձ կատարել սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովների շրջանակներում, տարածաշրջանում տնտեսական կապերի և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին։
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի մշակման, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի կարգավորման շուրջ:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զորքերի դուրսբերման, բոլոր հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման և հրադադարի ռեժիմի անվերապահ պահպանման անհրաժեշտությունը։ Կարևորվել է սահմանային իրավիճակի մշտադիտարկման ու վերահսկման միջազգային մեխանիզմների ներդրումը՝ նոր ագրեսիաները կանխարգելելու նպատակով։

YEREVAN. – A meeting between the Foreign Ministers of Armenia, Russia, and Azerbaijan was held Friday in Astana, the capital of Kazakhstan, Armenian News-NEWS.am has learned from the foreign ministry of Armenia.
The sides discussed the implementation process of the agreements reached by the trilateral statements of November 9, 2020, and January 11 and November 26, 2021, touched upon the work within the framework of the commissions on border delimitation and border security, as well as toward unblocking economic communications and transport infrastructures in the region.
During the meeting, they exchanged views on the development of the Armenia-Azerbaijan peace treaty and the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
FM Ararat Mirzoyan emphasized the need for the withdrawal of Azerbaijani troops from the sovereign territory of Armenia, the immediate release of all Armenian prisoners of war, and the unconditional observance of the ceasefire.
The introduction of international mechanisms for monitoring and controlling the border situation was highlighted in terms of preventing new aggressions.