Ադրբեջանական հարձակումը միտումնավոր ուղղված է եղել խաղաղ բնակչության և կենսական կարևորություն ունեցող քաղաքացիական ենթակառուցվածքների դեմ։ Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 14-ին, Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի հերթական նիստի ժամանակ իր ելույթում նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նաեւ նշել է. «Հայաստանի Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզերից ժամանակավոր տեղահանվածների ընդհանուր թիվը կազմել է ավելի քան 7600 մարդ՝ հիմնականում կանայք և ծերեր, ինչպես նաև 1437 երեխա և 99 հաշմանդամ։
Մասնակի կամ ամբողջությամբ ավերվել է շուրջ 192 բնակելի շենք, 3 հյուրանոց, 2 դպրոց, 1 բուժհաստատություն։ Վնասվել է էլեկտրամատակարարման 7 օբյեկտ, 5 ջրամատակարարման օբյեկտ, 3 գազատար, 1 կամուրջ։ Հրաձգության է ենթարկվել շտապօգնության 2 ավտոմեքենա և 4 մասնավոր ավտոմեքենա։ Գնդակոծվել է նաև Կեչուտի ջրամբարը։
Ագրեսիայի հետևանքով զոհերի և անհայտ կորածների թիվն այժմ գերազանցել է 210-ը, որից՝ 3 խաղաղ բնակիչ է զոհվել, 2-ը՝ անհայտ կորել։ Վիրավորվել է 293 զինծառայող և 8 խաղաղ բնակիչ։ Անհայտ կորած զինծառայողների թիվը 28 է։ Ադրբեջանական կողմն ինքը տարածել է խոշտանգումների, գերեվարված անձանց կամ արդեն մահացած զինվորականների մարմինների խեղման շոկային տեսանյութեր, հայ ռազմագերիների նկատմամբ արտադատական հաշվեհարդարի և դաժան վերաբերմունքի բազմաթիվ դեպքեր, սպանությունների, ինչպես նաև մահացածների մարմինների նկատմամբ նվաստացնող վերաբերմունք: Հայ կին զինծառայողների մարմինները խեղվել են առանձնակի դաժանությամբ, ապա «հպարտությամբ» նկարահանվել ադրբեջանցի զինվորների կողմից։ Այս ակնհայտ պատերազմական և մարդկության դեմ հանցագործությունների տեսանյութերը տարածվում են և արժանանում սոցցանցերի մի շարք ադրբեջանցի օգտատերերի բարձր գնահատականին»:

The Azerbaijani military attack in September was deliberately directed against the civilian population and vitally important civilian infrastructure of Armenia. Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia stated about this in his address during Friday’s regular meeting of the Council of Heads of State of the Commonwealth of Independent States (CIS) member countries.
"The total number of temporarily displaced people from Gegharkunik, Vayots Dzor, and Syunik provinces of Armenia is more than 7,600 people—mostly women and elderly, as well as 1,437 children and 99 disabled people.
About 192 residential buildings, three hotels, two schools, one medical facility were partially or completely destroyed. Seven electricity supply facilities, five water supply facilities, three [natural] gas pipelines, one bridge were damaged. Two ambulances and four private cars were shot at. The Kechut Reservoir was also shelled.
As a result of the aggression, the number of casualties and missing people has now exceeded 210, of which three civilians were killed, two went missing. [A total of] 293 servicemen and eight civilians were injured. The number of missing soldiers is 28. The Azerbaijani side itself has disseminated shocking videos of torture, mutilation of the bodies of captured persons or already dead soldiers, numerous cases of extrajudicial reprisals and cruel treatment of Armenian prisoners of war, murders, as well as humiliating treatment of the bodies of the dead. The bodies of Armenian servicewomen were mutilated with particular brutality, and then ‘proudly’ filmed by Azerbaijani soldiers. The videos of these obvious war crimes and crimes against humanity are being disseminated and receiving high praise from a number of Azerbaijani users of social media," Pashinyan said.