ԱՄՆ-ը ծրագրում է զրահապատ մեքենաներ եւ զինամթերք ուղարկել Ուկրաինա՝ 725 միլիոն դոլար արժողությամբ օգնության հերթական փաթեթի շրջանակում, հայտնում է Reuters լրատվական գործակալությունը՝ հղում տալով իր աղբյուրներին։
«ԱՄՆ-ը նախատեսում է զինամթերք ուղարկել Ուկրաինա՝ 725 միլիոն դոլար արժողությամբ օգնության վերջին փաթեթի շրջանակում», - ասել է աղբյուրը։
Ավելի վաղ Պենտագոնը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն Ուկրաինային 1,1 միլիարդ դոլար արժողությամբ ռազմական օգնության եւս մեկ փաթեթ կտրամադրի, որը ներառում է HIMARS բազմակի հրթիռային համակարգեր (MLRS):
Նշվում է, որ օգնության վերջին փաթեթը ներառում է 18 HIMARS համակարգեր եւ 150 մարտավարական մեքենաներ՝ քարշակի համար։ Բացի այդ, փաթեթը ներառում է ռադիոտեղորոշիչ եւ հակաօդային պաշտպանության համակարգեր:
Գործակալության տվյալներով՝ Ջո Բայդենի նախագահության սկզբից ի վեր ԱՄՆ-ի ընդհանուր օգնությունն Ուկրաինային հասել է 16,2 միլիարդ դոլարի եւ 16,9 միլիարդ դոլարի:

The U.S. plans to send Ukraine armored vehicles and ammunition as part of another $725 million aid package, Reuters reported, citing sources.
The U.S. plans to send ammunition, Humvees to Ukraine as part of the latest $725 million aid package, the source said.
Earlier, the Pentagon said the U.S. will provide Ukraine with another $1.1 billion military aid package, which will include HIMARS multiple-launch rocket systems (MLRS).
It is noted that the latest aid package includes 18 HIMARS and 150 tactical towing vehicles. In addition, it includes radars and systems of protection against drones.
According to the agency, the total amount of U.S. aid to Ukraine has reached $16.2 billion and $16.9 billion since the beginning of Joe Biden's presidency.