ԱՄՆ-ը ծրագրում է զրահապատ մեքենաներ եւ զինամթերք ուղարկել Ուկրաինա՝ 725 միլիոն դոլար արժողությամբ օգնության հերթական փաթեթի շրջանակում, հայտնում է Reuters լրատվական գործակալությունը՝ հղում տալով իր աղբյուրներին։
«ԱՄՆ-ը նախատեսում է զինամթերք ուղարկել Ուկրաինա՝ 725 միլիոն դոլար արժողությամբ օգնության վերջին փաթեթի շրջանակում», - ասել է աղբյուրը։
Ավելի վաղ Պենտագոնը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն Ուկրաինային 1,1 միլիարդ դոլար արժողությամբ ռազմական օգնության եւս մեկ փաթեթ կտրամադրի, որը ներառում է HIMARS բազմակի հրթիռային համակարգեր (MLRS):
Նշվում է, որ օգնության վերջին փաթեթը ներառում է 18 HIMARS համակարգեր եւ 150 մարտավարական մեքենաներ՝ քարշակի համար։ Բացի այդ, փաթեթը ներառում է ռադիոտեղորոշիչ եւ հակաօդային պաշտպանության համակարգեր:
Գործակալության տվյալներով՝ Ջո Բայդենի նախագահության սկզբից ի վեր ԱՄՆ-ի ընդհանուր օգնությունն Ուկրաինային հասել է 16,2 միլիարդ դոլարի եւ 16,9 միլիարդ դոլարի:

США планируют направить Украине броневики и боеприпасы в рамках очередного пакета помощи в $725 млн, передает Reuters со ссылкой на источники.
«США планируют послать боеприпасы, Humvee на Украину в рамках последнего пакета помощи на 725 миллионов долларов», — сказал источник.
Ранее в Пентагоне сообщили, что США предоставят Украине очередной пакет военной помощи на $1,1 млрд, в который будут включены реактивные системы залпового огня (РСЗО) HIMARS.
Отмечается, что последний пакет помощи включает в себя 18 РСЗО HIMARS и 150 тактических транспортных средств для буксировки. Кроме того, в него входят радары и системы защиты от беспилотников.
По данным ведомства, общий объем помощи США Украине достиг $16,2 млрд и $16,9 млрд c начала президентства Джо Байдена.