Հոկտեմբերի 13-ին Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը հանդիպեց Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահ Յաել-Բրաուն Պիվեին։ Այս մասին հայտնում են Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունից:
Դեսպանը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության, Հայաստանին սատար կանգնելու և հայ-ֆրանսիական բարեկամության ամրապնդմանն ուղղված ջանքերի համար։
Հանդիպման ընթացքում դեսպան Տոլմաջյանը հանգամանորեն անդրադարձ կատարեց ինչպես 2020 թվականին Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմին, այնպես էլ՝ ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիային և ադրբեջանական կողմի իրականացրած ռազմական հանցագործություններին։
Ընդգծվեց միջազգային միասնական արձագանքի կարևորությունը՝ ագրեսոր պետության ոտնձգությունները կանգնեցնելու և Հարավային Կովկասում հարատև խաղաղություն հաստատելու նպատակով։

Armenian Ambassador Hasmik Tolmajian met with the speaker of the French National Assembly, Yael Braun-Pivet, informed the embassy of Armenia in France.
The ambassador thanked for standing with Armenia and the efforts aimed at strengthening Armenian-French friendship.
During the meeting, Tolmajian thoroughly reflected on the war unleashed by Azerbaijan against Artsakh (Nagorno-Karabakh) in 2020, Azerbaijan's military aggression against Armenia's sovereign territory in September of this year, and the war crimes committed by the Azerbaijani side.
The importance of a united international reaction was emphasized in order to stop the encroachments by the aggressor state and to establish lasting peace in the South Caucasus.