Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Լիզ Թրասին իր Պահպանողական կուսակցությունից կոչ են անում հրաժարական տալ՝ Դաունինգ Սթրիթ տեղափոխվելուց ընդամենը վեց շաբաթ անց:
Թրասը եւ նրա նախկին ֆինանսների նախարար Կվասի Կվարթենգը սեպտեմբերի 23-ին հայտարարել են հարկային փաթեթի, այսպես կոչված, մինի բյուջեի մասին: Այս միջոցառումները շուկայում իրարանցում են առաջացրել՝ սկսած ֆունտի անկումից մինչեւ կենսաթոշակային խուճապ, եւ հազվադեպ հրապարակային դատապարտում Արժույթի միջազգային հիմնադրամի կողմից, հայտնում է CNBC-ն:
Պլանները ճշգրտվել են քայլ առ քայլ, ներառյալ կորպորատիվ հարկերի բարձրացումը վերացնելու պլանների չեղարկումը, եկամտահարկի վերին շեմերը վերացնելու պլանների կրճատումը եւ սպառողների ու բիզնեսի էներգիայի հաշիվների սուբսիդավորման համար նախատեսված էներգիայի երաշխիքի կրճատումը:
Վերջին պլանների մասին երկուշաբթի օրը հայտարարել է Ջերեմի Հանթը` ֆինանսների նախարարի պաշտոնում նրա պաշտոնավարումից ընդամենը երեք օր անց: Նա չորրորդ մարդն է, որը զբաղեցնում է այդ պաշտոնը հուլիսից։
Թրասը ուրբաթ օրն է աշխատանքից ազատել Հանթի նախորդին, եւ այժմ օրենսդիրները ողջ քաղաքական հատվածի կողմից կոչ են անում Թրասին հետեւել նրան:
Թրասի սեփական կուսակցության որոշ անդամներ բացահայտ կոչ են անում նրան հեռանալ, մինչդեռ ենթադրվում է, որ կուսակցության մինչեւ 100 անդամներ վարչապետին անվստահություն են հայտնել:
Գիլդֆորդից պատգամավոր Անջելա Ռիչարդսոնը Times Radio-ի եթերում ասել է, որ Թրասը «այլեւս չի կարող» մնալ վարչապետի պաշտոնում, մինչդեռ Բրիջինդից պահպանողական պատգամավոր Ջեյմի Ուոլիսը նամակ է գրել վարչապետին՝ առաջարկելով հրաժարական տալ:
«Ես խնդրում եմ ձեզ հեռանալ վարչապետի պաշտոնից, քանի որ կարծում եմ, որ դուք այլեւս չեք վայելում երկրի կամ խորհրդարանական կուսակցության վստահությունը»,- ասվում է Ուոլիսի նամակում: «Սա պետք է անել՝ ապահովելու այն մարդկանց կայունությունը, անվտանգությունը եւ բարեկեցությունը, որոնց մենք ամեն ինչով պարտական ենք»։

Truss and her former finance minister, Kwasi Kwarteng, announced the tax package - the so-called mini-budget - on Sept. 23. The measures sent shockwaves through the market, from the pound falling to a pension panic, and rare public condemnation from the International Monetary Fund, CNBC reported.
Step by step, the plans have been adjusted, including canceling plans to repeal the corporate tax increase, cutting plans to repeal the income tax cap, and cutting the energy guarantee to subsidize energy bills for consumers and businesses.
The latest plans were announced Monday by Jeremy Hunt, just three days into his tenure as Treasury Secretary. He is the fourth person to take the job since July.
Truss fired Hunt's predecessor on Friday, and now lawmakers from across the political spectrum are urging her to follow him.
Elected members of Truss' own party are openly calling for her to leave, while it is believed that as many as 100 members have submitted letters of no confidence in the prime minister.
Angela Richardson, the MP for Guilford, said Truss can no longer remain as prime minister, speaking to the Times Radio, while Jamie Wallis, the Conservative MP for Bridgend, wrote a letter to the prime minister offering her resignation.
"I ask you to stand down as Prime Minister as I believe you no longer hold the confidence of the country or the parliamentary party,” Wallis’ letter said. “It is the right thing to do to ensure the stability, security and prosperity of the people to whom we owe everything.”