ԱԷՄԳ-ի ղեկավար Ռաֆայել Գրոսին ցանկանում է մեկ անգամ եւս հանդիպել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ եւ դա անել որքան հնարավոր է շուտ, ասել է նա լրագրողներին։
«Հույս ունեմ, որ այո։ Եվ հույս ունեմ՝ որքան հնարավոր է շուտ»,- ասել է նա՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք նախատեսում է այցելել Ռուսաստան եւ հանդիպել պետության ղեկավարի հետ։
Նա ավելացրել է, որ հնարավոր է համարում մինչեւ տարեվերջ համաձայնության ձեռքբերումը Զապորոժիեի ԱԷԿ-ի անվտանգության գոտու վերաբերյալ։
«Ես կարծում եմ, որ դա հնարավոր է։ Մենք շատ լավ երկխոսություն ունեցանք նախագահ Պուտինի եւ նախագահ Զելենսկու հետ։ Կարեւոր է, որպեսզի լինի համաձայնություն բազային սկզբունքների մասին՝ ԱԷԿ-ի պաշտպանության համար։ Պետք է շարունակել աշխատել»,- նշել է գործակալության ղեկավարը։

International Atomic Energy Agency (IAEA) Director General Rafael Grossi hopes to visit Russia again and meet with President Vladimir Putin as soon as possible, TASS reported.
"I hope yes, and I hope as soon as possible," he told reporters on Monday during a visit to Argentina—and when asked whether he planned to visit Russia again for meeting with Putin.
The IAEA chief visited St. Petersburg, Russia, on October 11, for a meeting with Putin there.
Grossi added that an agreement could be reached before the end of the year regarding the safety zone of the Zaporizhzhia nuclear plant in Ukraine.