Լեհաստանը չի վախենում ԵՄ-ի միջոցները կորցնելուց։ Այս մասին հայտարարել է Լեհաստանի վարչապետ Մատեուշ Մորավեցկին այն բանից հետո, երբ Եվրահանձնաժողովը նախազգուշացրել է, որ Լեհաստանը կարող է կորցնել իր զարգացման միջոցների մեծ մասը, եթե դատական ​​համակարգում բարեփոխումներ չկատարվեն, գրում է Reuters-ը։
ԵՀ ներկայացուցիչն ասել է, որ երկիրը կարող է կորցնել զարգացման համար  75 միլիարդ եվրոյի մեծ մասը՝ հաշվի առնելով, որ Վարշավան չի համապատասխանում «դատական ​​անկախության ժողովրդավարական չափանիշներին»:
«Չեմ կարծում, որ ԵՄ ֆոնդերը՝ միախմբման հիմնադրամները, գյուղատնտեսական հիմնադրամները, ինովացիոն հիմնադրամները եւ այլն, վտանգված են»,-ասել է նա։  «Առաջին միջոցներն արդեն ստացվել են։  Միգուցե դրանք չնչին միջոցներ են, բայց առաջիկա ամիսներին առաջին կանխավճարները կտրվեն»,-հավելել է Մորավեցկին։

Poland is not afraid of losing EU funds, Prime Minister Mateusz Morawiecki said after the European Commission warned that Poland could lose most of its development funds if the judicial system is not reformed, Reuters reported.
An EC spokesman said the country could lose most of its €75 billion in development funds given that Warsaw does not meet democratic standards of judicial independence.
"I do not think that the funds from the EU - the cohesion funds, the agricultural funds, and the funds for innovations and others - are at risk," Mateusz Morawiecki said at a news conference. "The first funds are already flowing in. Maybe these are not large funds...most likely in the next few months, most likely the first advanced payments will be released," he said.