Լեհաստանը հարյուրավոր հարավկորեական համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր (ՀԿՌՀ) գնելու համաձայնագիր է ստորագրել՝ Ուկրաինայի պատերազմի լույսի ներքո ազգային պաշտպանությունն ամրապնդելու ջանքերի ֆոնին, հայտնում է Reuters-ը:
Փոխվարչապետ Մարիուշ Բլաշչակը, որը նաեւ Լեհաստանի պաշտպանության նախարարն է, ասել է, որ K239 Chunmoo համակարգերը համեմատելի են ԱՄՆ-ի արտադրության HIMARS կայանների հետ, որոնցից որոշ քանակություն եւս Լեհաստանը ձեռք է բերում:
Բլաշչակն ասել է, որ Լեհաստանը չի կարող կարճ ժամանակում ստանալ այնքան շատ HIMARS, որքան կցանկանար, ուստի նա դիմել է Հարավային Կորեայում «վստահելի գործընկերոջը, մեր բարեկամներին»՝ 288 հատ Chunmoo արձակման կայաններ գնելու համար:
Հարավային Կորեայի պաշտպանության նախարար, գեներալ-լեյտենանտ Լի Չոն Սոպը հայտարարել է, որ գործարքը երկու երկրների միջեւ համագործակցությունը նոր մակարդակի է բարձրացնում:
Հուլիսին եւ սեպտեմբերին Լեհաստանը Հարավային Կորեայից միլիարդավոր դոլարների տանկերի, հաուբիցների եւ կործանիչների մատակարարման պայմանագիր է ստորագրել։ Բլաշչակի խոսքով՝ տանկերի ու հաուբիցների մատակարարումն արդեն սկսվել է։
Սպասվում է, որ շարժական կայանները կառաքվեն հաջորդ տարի եւ կտեղակայվեն լեհական արտադրության Jelcz բեռնատարների վրա։

Poland has signed an agreement to buy hundreds of South Korean multiple rocket launchers amid efforts to bolster national defense in light of the war in Ukraine, Reuters reported.
Deputy Prime Minister Mariusz Błaszczak, who is also Poland's defense minister, said the K239 Chunmoo systems are comparable to U.S.-made HIMARS launchers, some of which Poland is also buying.
Błaszczak said Poland could not get as many HIMARS as it wanted in a short time, so it turned to a proven partner and friend in South Korea to buy 288 Chunmoo launchers.
South Korean Defense Minister Lt. Gen. Lee Jong-sup said the deal takes cooperation between the two countries to a new level.
In July and September, Poland signed contracts worth billions of dollars to supply tanks, howitzers and fighter jets from South Korea. According to Błaszczak, deliveries of tanks and howitzers have already begun.
The mobile launchers are expected to arrive next year and will be mounted on Polish-made Jelcz trucks.