Նիդեռլանդների կառավարությունը ռազմական գնումների համար ներդնում է մինչեւ 3,5 միլիարդ եվրո։ Տարիներ շարունակ ծախսերի կրճատումից հետո հոլանդացի զինվորականները 2023-2026 թվականներին կգնեն հրթիռահրետանային համակարգ եւ 10 հաուբից՝ մինչեւ 1 միլիարդ եվրոյով, գրում է Reuters-ը։
Նիդեռլանդները կգնի նաեւ հակաօդային պաշտպանության շարժական համակարգ՝ մինչեւ 2,5 միլիարդ եվրո արժողությամբ։ Այս մասին խորհրդարանին ուղղված նամակում գրել է պաշտպանության կրտսեր նախարար Քրիստոֆ վան դեր Մաատը։
«Եվրոպական մայրցամաքում պատերազմն ընդգծում է բոլոր ոլորտներում գործելու անհրաժեշտությունը»,-ասել է նա։
Նիդեռլանդները հրթիռային հրետանի չի ունեցել 2004 թվականից ի վեր, երբ պաշտպանության բյուջեի կրճատումները հանգեցրել են  համակարգի վաճառքին Ֆինլանդիային:
Վան դեր Մաատի խոսքով՝ նոր շարժական ՀՕՊ համակարգը նախատեսված է բարելավելու պաշտպանությունը հակառակորդի ուղղաթիռներից, ինքնաթիռներից, անօդաչու թռչող սարքերից եւ թեւավոր հրթիռներից:

The Dutch government will invest up to 3.5 billion euros in military procurement. After years of spending cuts, the Dutch military will buy a jet artillery system and 10 howitzers worth up to 1 billion euros between 2023 and 2026, Reuters reported.
The Netherlands will also buy a mobile air defense system worth up to 2.5 billion euros, junior defense minister Christophe van der Maat wrote in a letter to parliament.
"The war on the European continent underlines the need to be able to act in all parts of the spectrum of violence," he said.
The Netherlands has not had jet artillery since 2004, when defense budget cuts led to the sale of the system to Finland.
Van der Maat said the new mobile air defense system is designed to improve protection against threats from enemy helicopters, aircraft, drones and cruise missiles.
In June, the Dutch government said it would invest more in the armed forces in order for the defense budget to reach NATO's target of at least 2 percent of GDP. Accordingly, the Netherlands will spend 2.03% in 2024 and 2.01% in 2025.