Նիդեռլանդների կառավարությունը ռազմական գնումների համար ներդնում է մինչեւ 3,5 միլիարդ եվրո։ Տարիներ շարունակ ծախսերի կրճատումից հետո հոլանդացի զինվորականները 2023-2026 թվականներին կգնեն հրթիռահրետանային համակարգ եւ 10 հաուբից՝ մինչեւ 1 միլիարդ եվրոյով, գրում է Reuters-ը։
Նիդեռլանդները կգնի նաեւ հակաօդային պաշտպանության շարժական համակարգ՝ մինչեւ 2,5 միլիարդ եվրո արժողությամբ։ Այս մասին խորհրդարանին ուղղված նամակում գրել է պաշտպանության կրտսեր նախարար Քրիստոֆ վան դեր Մաատը։
«Եվրոպական մայրցամաքում պատերազմն ընդգծում է բոլոր ոլորտներում գործելու անհրաժեշտությունը»,-ասել է նա։
Նիդեռլանդները հրթիռային հրետանի չի ունեցել 2004 թվականից ի վեր, երբ պաշտպանության բյուջեի կրճատումները հանգեցրել են  համակարգի վաճառքին Ֆինլանդիային:
Վան դեր Մաատի խոսքով՝ նոր շարժական ՀՕՊ համակարգը նախատեսված է բարելավելու պաշտպանությունը հակառակորդի ուղղաթիռներից, ինքնաթիռներից, անօդաչու թռչող սարքերից եւ թեւավոր հրթիռներից:

Правительство Нидерландов инвестирует до 3,5 млрд евро в военные закупки. После нескольких лет снижения расходов голландские военные закупят в период с 2023 по 2026 год реактивную артиллерийскую систему и 10 гаубиц на сумму до 1 миллиарда евро, передает Reuters.
Нидерланды также закупят мобильную систему ПВО на сумму до 2,5 млрд евро, написал в письме парламенту младший министр обороны Кристоф Ван дер Маат.
«Война на европейском континенте подчеркивает необходимость действовать во всех сферах», — сказал он.
В Нидерландах не было реактивной артиллерии с 2004 года, когда сокращение оборонного бюджета привело к продаже системы Финляндии.
По словам Ван дер Маата, новая мобильная система ПВО предназначена для улучшения защиты от угроз со стороны вертолетов, самолетов, беспилотников и крылатых ракет противника.
В июне правительство Нидерландов заявило, что будет больше инвестировать в вооруженные силы, чтобы  оборонный бюджет достиг целевого показателя НАТО в размере не менее 2% ВВП. В соответствии с этим расходы Нидерландов составят 2,03% в 2024 году и 2,01% в 2025 году.