ԱՄՆ-ի զինվորականները պետք է պատրաստ լինեն պատասխանել Թայվան հնարավոր ներխուժմանը արդեն այս տարի, ասել է ԱՄՆ ռազմածովային գործողությունների հրամանատար, ծովակալ Մայքլ Գիլդեյը:
Նրա մեկնաբանությունները հնչել են այն բանից հետո, երբ Թայվանի անվտանգության բարձրաստիճան պաշտոնյան նախազգուշացրել է, որ կղզի ներխուժելու ցանկացած փորձ կտապալվի, եւ Չինաստանը կվերածի միջազգային վտարակի:
Վերլուծական կենտրոնի հետ քննարկման ժամանակ Գիլդեյին հարցրել են Չինաստանի առաջնորդ Սի Ծինփինի վերջին ելույթի մասին, եւ արդյոք նա համաձայն է մեկ այլ ամերիկացի ծովակալի այն մեկնաբանությունների հետ, որ Պեկինը մինչեւ 2027 թվականը պատրաստ կլինի գրվել Թայվանը, հաղորդում է AFP-ն:
«Խոսքը միայն այն մասին չէ, թե ինչ է ասում նախագահ Սին, այլ այն, թե ինչպես են չինացիներն իրենց պահում եւ ինչ են անում»,- ասել է Գիլդեյը: «Եվ այն, ինչ մենք տեսել ենք վերջին 20 տարիների ընթացքում, այն է, որ նրանք կատարել են իրենց տված յուրաքանչյուր խոստումը: Ուստի երբ ենք 2027-ի մասին, կարծում եմ, որ դա պետք է լինի 2022 թվականը, կամ գուցե 2023-ը»,- հավելել է նա։ «Ես չեմ կարող դա բացառել: Բոլորովին չեմ ուզում խուճապ առաջացնել, երբ ասում եմ սա: Պարզապես մենք չենք կարող հրաժարվել դրանից»:
Թայվանի հանդեպ հռետորաբանությունն ու գործողություններն ավելի նկատելի են դարձել Սիի՝ Չինաստանում իր սերնդի ամենահամառ առաջնորդի օրոք, եւ զինվորականները ուժեղացրել են սարքավորումների գնումները՝ ներխուժումն իրականացնելու համար:
Երկուշաբթի օրը ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը նախազգուշացրել էր, որ Պեկինը «ուզում է գրավել» Թայվանը «շատ ավելի կարճ ժամկետում», քան նախկինում համարվում էր՝ հավելելով, որ Սի Ծինփինի օրոք առաջացել է «բոլորովին այլ Չինաստան»: Բլինքենը նաեւ զգուշացրել է, որ Թայվանի շուրջ ցանկացած պատերազմ «հսկայական» ազդեցություն կունենա համաշխարհային առեւտրի վրա:

The U.S. military must be prepared to respond to a potential invasion of Taiwan as early as this year, said Admiral Michael Gilday, commander of U.S. naval operations.
His comments came after a senior Taiwanese security official warned that any attempted invasion of the island would fail and turn China into an international pariah.
In a discussion with the think tank, Gildea was asked about Chinese leader Xi Jinping's recent speech and whether he agreed with another U.S. admiral's comments that Beijing would be ready to invade Taiwan by 2027, AFP reported.
"It's not just what President Xi says, it's how the Chinese behave and what they do," Gilday said.  "And what we've seen over the past 20 years is that they have delivered on every promise they've made earlier than they said they were going to deliver on it." "So when we talk about the 2027 window in my mind, that has to be a 2022 window or potentially a 2023 window," he added. "I can't rule that out. I don't mean at all to be alarmist by saying that. It's just that we can't wish that away."
The rhetoric and actions toward Taiwan have become more prominent under Xi, China's most assertive leader in his generation, and the military has increased its purchases of equipment to make the invasion.
On Monday, U.S. Secretary of State Antony Blinken warned that Beijing wants to take over Taiwan in a much shorter time frame than previously thought, adding that under Xi Jinping an entirely different China has emerged. Blinken also warned that any war over Taiwan would have a huge impact on world trade.