ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հայտարարել է, որ Մոսկվան շահագրգռված չէ Ուկրաինայի դեմ ագրեսիան դադարեցնելու հարցում։ Այս մասին նա ասել է Ֆրանսիայի արտգործնախարար Քեթրին Քոլոնայի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ, գրում է «Ամերիկայի ձայնը»։
«Ինչ վերաբերում է դիվանագիտությանը, ապա պատերազմի ավարտը լիովին կախված է նրանից, թե արդյոք Ռուսաստանը կհասնի այն կետին, որտեղ նա իսկապես շահագրգռված է դադարեցնել իր սկսած ագրեսիան: Եվ այս պահին մենք դրա ոչ մի ապացույց չենք տեսնում»,-ասել է Բլինքենը։ «Ընդհակառակը, մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է Ռուսաստանը կրկնապատկում եւ եռապատկում իր ագրեսիան։ Հարյուր հազարավոր ռուսաստանցիներ  մոբիլիզացվել են վերջին մեկ ամսվա ընթացքում՝ դառնալով թնդանոթի միս, որը Պուտինը փորձում է նետել պատերազմի մեջ»,-հավելել է նա։
Բլինքենի խոսքով՝ Ֆրանսիայի արտգործնախարարի հետ բանակցությունների ընթացքում քննարկվել է Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի ագրեսիվ գործողություններին Արեւմուտքի պատասխանը։
«Վերջին օրերին մենք ականատես եղանք Ուկրաինայի քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վրա Մոսկվայի լայնածավալ հարվածներին, որոնցից շատերն իրականացվել են Իրանի կողմից տրամադրված անօդաչու թռչող սարքերի միջոցով։ Հարվածները հստակ նպատակ ունեն՝ զրկել ուկրաինացիներին ջեռուցումից, ջրից, էլեկտրաէներգիայից»,-ասել է Բլինքենը։
Նա նշել է, որ Պուտինը սխալվում է՝ կարծելով, որ այդ հարձակումները կոտրելու են ուկրաինացիների հաղթանակի կամքը։
«Ընդհակառակը, դա միայն ամրապնդում է իրենց երկիրը պաշտպանելու նրանց վճռականությունը: Մոսկվան կարող է ամբողջ Ուկրաինայում անջատել հոսանքը, բայց չի կարող ուկրաինացիների ոգին մարել։ Նախագահ Պուտինը կարծում էր, որ կարող է պառակտել անդրատլանտյան դաշինքը: Փոխարենը նա մեզ մտերմացրեց։ ԱՄՆ-ն սերտորեն համագործակցում է Ֆրանսիայի եւ եվրոպական այլ դաշնակիցների հետ՝ օգնելու նրանց վերջ տալ կախվածությանը ռուսական էներգառեսուրսներից»,-հավելել է Բլինքենը։

Secretary of State Antony Blinken said that the United States sees no evidence that Russia is interested in ending its aggression against Ukraine and that Moscow is instead moving in the opposite direction. Blinken said during a joint press conference with French Foreign Minister Catherine Colonna, the Voice of America reports.
"When it comes to diplomacy to end the war, it depends entirely on whether Russia gets to a place where it’s actually interested in stopping the aggression that it started, and we’ve seen no evidence of that in this moment," Blinken said. "On the contrary, we see Russia doubling and tripling down on its aggression: in the last month, the mobilization of hundreds of thousands of Russians; horrifically, cannon fodder that Putin is trying to throw into the war."
According to Blinken, during talks with the French foreign minister, the West's response to Russia's aggressive actions against Ukraine was discussed.
"In recent days, we’ve witnessed Moscow’s widespread strikes on civilian infrastructure in Ukraine – many carried out using drones supplied by Iran," Blinken said. "These strikes have a clear goal: to make the Ukrainian people suffer. And the damage they’re inflicting will make it harder for Ukrainians to heat their homes, find safe water to drink, access the electricity that they need to run everything from stores to hospitals to public transportation."
The secretary of state said Vladimir Putin is wrong to believe that these attacks will break the Ukrainians' will to win.
"Instead, he is only deepening their resolve to defend their country. Moscow can knock out the lights across Ukraine, but it cannot, it will not, extinguish the Ukrainian spirit. President Putin thought he could divide the transatlantic alliance. Instead, he’s brought us even closer together. The United States is working closely with France and other European allies to help make the decisive shift away from dependence on Russian energy," Blinken said.
The head of the State Department promised that the U.S. would help the allies in the run-up to the coming winter. He told Colonna he assured the French foreign minister that the United States will not ignore any of our friends.