ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 22-ին ընդունել Է ԻԻՀ արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի գլխավորած պատվիրակությանը: Ալեն Սիմոնյանը, ողջունելով հյուրերին, նշել է, որ ջերմությամբ է հիշում Թեհրանում հունիսին տեղի ունեցած արդյունավետ հանդիպումը: Այս մասին հայտնում են Ազգային ժողովից:
Նա ընդգծել է բարեկամ Իրանի հետ հարեւանային հարաբերությունների կարեւորությունը՝ շեշտելով, որ դրանց զարգացմանն ուղղված ջանքերը տալիս են իրենց պտուղները:  «Սյունիքի մարզկենտրոն Կապանում Ձեր գլխավոր հյուպատոսության բացումը փաստ է, շնորհավորում եմ բոլորիս այդ կարեւոր իրադարձության կապակցությամբ»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանը ձգտելու է մոտ ապագայում մեր երկրի հյուպատոսություն բացել Թավրիզում:
ԻԻՀ արտգործնախարարը շնորհակալություն է հայտնել շնորհավորանքի համար՝ ընդգծելով, որ Կապանում գլխավոր հյուպատոսության հիմնումը կարեւոր ուղերձ է պարունակում, ըստ որի՝ Իրանը դեմ է բարեկամ Հայաստանի հետ սահմանի կամ տարանցիկ ուղու հանդեպ խոչընդոտներին եւ կողմնակից է տարածաշրջանի զարգացմանը: Նա հավելել է նաեւ, որ հետաքրքրված են Թավրիզում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոսության բացմամբ:
Երկուստեք արձանագրվել է, որ ԻԻՀ գլխավոր հյուպատոսությունն իր գործունեությամբ կնպաստի Սյունիքի մարզում առեւտրատնտեսական, տրանսպորտային, էներգետիկ եւ մի շարք այլ բնագավառներում առկա ներուժի առավել արդյունավետ իրացմանը: Կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանի անվտանգային եւ տեւական խաղաղությանն առնչվող հարցերի:
Քննարկման առանցքային հարցերից է եղել հայ-իրանական ռազմավարական երկխոսությունը բոլոր ուղղություններով, ինչպես  նաեւ երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառությունը 1 միլիարդ դոլարի հասցնելու հեռանկարը: Իրանի արտգործնախարարը նշել է, որ մեկ միլիարդ դոլարի կարելի է հասնել առաջին փուլով, իսկ երկրորդ՝ առավել հեռանկարային փուլում, իրատեսական է համարել 3 մլրդ դոլարի ապրանքաշրջանառության հասնելը:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ողջույններ է փոխանցել Իրանի Մեջլիսի նախագահ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆին՝ նշելով, որ գործընկերոջը սպասում է Հայաստանում:

Simonyan noted that he warmly recalled the effective talks held in Tehran in June, the press service of the parliament informed NEWS.am. He stressed the importance of relations with friendly Iran, noting at the same time that the efforts aimed at their development are bearing fruit. "The opening, under your leadership, of the main consulate in Kapan, the regional center of Syunik, is a fact. I congratulate all of us on this important event," Simonian said, adding that Armenia will strive to open a consulate of our country in Tabriz in the near future.
In his turn, Iranian Foreign Minister thanked for the congratulations and underlined that the opening of the consulate general in Kapan carries an important message according to which IRI opposes obstacles on the border or transit route with friendly Armenia and supports the development of the region. Hossein Amir-Abdollahian also added that they are interested in opening an Armenian consulate general in Tabriz.
Both sides noted that the Iranian consulate general will contribute to a more effective realization of the Syunik potential in trade-economic, transport, energy and a number of other spheres. The interlocutors discussed issues related to security and long-term peace in the region.
The Armenian-Iranian strategic dialogue in all directions, as well as the prospect of increasing the turnover between the two countries to $1 billion was among the key issues discussed. The Iranian Minister of Foreign Affairs mentioned that $1bn may be reached at the first stage and he considers realistic to reach a turnover of $3bn in the second, more perspective stage.
At the end of the meeting RA NA Speaker Alen Simonyan greeted the Speaker of the Iranian Majlis Mohammad Bagher Ghalibaf, noting that he was waiting for his colleague in Armenia.