Ադրբեջանը մտադիր է Վրաստանի տարածքով միջազգային շուկաներին մատակարարել 157 ԳՎտ էլեկտրաէներգիա։ Այս մասին այսօր հայտարարել է աշխատանքային այցով Վրաստանում գտնվող Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը, գրում է Նովոստի Վրաստանը։
«Ադրբեջանը մտադիր է էլեկտրաէներգիա արտահանել միջազգային շուկաներ, եւ  մեր երթուղին անպայման կանցնի Վրաստանով»,- Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի հետ հանդիպումից հետո մամուլի ասուլիսում ասել է Ալիեւը։
«10 ԳՎտ-ը մեր վերականգնվող էներգիայի հզորությունն է, եւ մենք Կասպից ծովով 157 ԳՎտ արտահանելու հնարավորություն ունենք։ Սա միջազգային հաշվարկներով ու կանխատեսումներով հաստատված ցուցանիշ է։ Մենք հավատում ենք, որ կհայտնվի էլեկտրաէներգիայի արտահանման նոր թիրախային կոմնորոշիչ եւ, ինչպես մյուս ոլորտներում, մենք հավատում ենք, որ Վրաստանն ու Ադրբեջանը հաջողությամբ կաշխատեն նաեւ այս ուղղությամբ, եւ , մեր համագործակցության, բարգավաճման ներուժը, էներգետիկ միջանցքների ներուժը կավելանա»,- ասել է Ալիեւը։

Azerbaijan intends to supply 157 GW of electricity to international markets through Georgia. President of Azerbaijan Ilham Aliyev, who is currently on a visit to Georgia, made the statement, Novosti-Georgia reported.
"Azerbaijan intends to export electric energy to international markets, and our route will definitely pass through Georgia," Aliyev said at a news conference after the meeting with Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili.
"10 GW is our renewable energy capacity, and we have the ability to export 157 GW through the Caspian Sea. This is the figure set by international calculations and projections. We believe that there will be a new target for energy exports and, as in other directions, we believe that Georgia and Azerbaijan will work successfully together in this direction as well, and in general the potential of our cooperation, prosperity, the potential of energy corridors will increase," Aliyev added.