Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին կարծում է, որ Ռուսաստանը չէր գնա Իրանի հետ ռազմական համագործակցության, եթե Իսրայելը չմերժեր Կիեւին հակաօդային պաշտպանության համակարգերի հարցում, գրում է Jpost-ը։
«Ռուս-իրանական դաշինք չէր լինի, եթե Իսրայելի առաջնորդները համաձայնեին օգնել պաշտպանել Ուկրաինայի երկինքը»,- ասել է նա «Հաարեց» օրաթերթի կողմից կազմակերպված համաժողովում:
Զելենսկին հերթական անգամ քննադատել է Իսրայելի քաղաքականությունը ուկրաինա-ռուսական պատերազմի վերաբերյալ՝ հայտարարելով, որ Իսրայելին «ժամանակն է ընտրություն կատարել»՝ ինքը «ժողովրդավարական» երկրների կողմում է, թե «նրանց, ովքեր աչք են փակում ռուսական ահաբեկչության վրա»։
Եթե Ուկրաինան «անհապաղ փակեր երկինքը, Ռուսաստանը Իրանին դիմելու շարժառիթ չէր ունենա»։ «Մենք Իսրայելից օգնություն ենք խնդրում 2014 թվականից»,- դժգոհել է Զելենսկին։ «Ձեր պետության, ձեր կառավարությունների որոշումը եղել է Կրեմլին «չնյարդայնացնելը», իրականում Ուկրաինային չօգնելը»։

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy believes that Russia would not have gone for military cooperation with Iran if Israel had not denied Kyiv air defense systems, Jpost reported.
"There would be no alliance between Russia and Iran if Israeli leaders had agreed to help protect Ukraine's skies," he said at a conference organized by the daily newspaper Haaretz.
Zelenskyy once again criticized Israel's policy on the Ukraine-Russia war, saying that it is "time for Israel to make a choice" whether it sides with "democratic" countries or "those who turn a blind eye to Russian terror."
If Ukraine "closed the skies immediately, Russia would have no motive to turn to Iran." "We have been asking Israel for help since 2014," Zelenskyy lamented. "The decision of your state, your governments was 'not to annoy' the Kremlin, not to help Ukraine for real."