Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին տեղեկացված չի եղել Թբիլիսի իր ադրբեջանցի գործընկեր Իլհամ Ալիեւի այցի մասին եւ, ի հեճուկս նրա ցանկության, երկու պետությունների ղեկավարների հանդիպումը չի կայացել։ Այս մասին ասվում է նախագահի վարչակազմի հայտարարության մեջ, փոխանցում է «Նովոստի-Գրուզիան»։
«Նախագահը տեղեկացված չի եղել Վրաստան հարեւան եւ բարեկամ երկրի նախագահ պարոն Իլհամ Ալիեւի աշխատանքային այցի մասին։ Չնայած Վրաստանի նախագահի ցանկությանը եւ պատրաստակամությանը, ցավոք, նախագահների հանդիպումը, որն ավանդաբար անցկացվում է բոլոր պետությունների ղեկավարների այցի ընթացքում, չի կայացել»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Նախագահի աշխատակազմում ընդգծել են, որ Զուրաբիշվիլին «պատրաստակամություն եւ ցանկություն է հայտնում մոտ ապագայում պաշտոնական այցով ընդունել Ադրբեջանի նախագահին»։
Ալիեւն այսօր աշխատանքային այցով ժամանել է Թբիլիսի։ Ազդարարվել են միայն Վրաստանի կառավարության ղեկավար Իրակլի Ղարիբաշվիլիի հետ բանակցությունները։

Georgian President Salome Zourabichvili was not informed about the visit of her Azerbaijani counterpart Ilham Aliyev to Tbilisi and, contrary to her wish, the meeting of the two heads of state did not take place. This is said in a statement from the presidential administration, News-Georgia reports.
"The President was not informed about the working visit of the President of a neighboring and friendly country, Mr. Ilham Aliyev to Georgia. Despite the desire and willingness of the President of Georgia, unfortunately, the meeting of the presidents, which is traditionally held during the visit of all heads of state to the country, did not take place," the statement said.
The presidential administration stressed that Zourabichvili "expresses her readiness and willingness to receive the Azerbaijani president on an official visit in the near future."
Today, Aliyev arrived in Tbilisi on a working visit. Only talks with the head of the Georgian government Irakli Garibashvili were announced.