2020 թվականին 44-օրյա պատերազմում Հայաստանի զինված ուժերի ղեկավարությունը ծայրահեղ ոչ կոմպետենտ դուրս եկավ։ Այս մասին Լազարյան ակումբի՝ տեսակամրջի ձեւաչափով ընթացող նիստի շրջանակում հայտարարել է   ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր, ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի տնօրեն Կոնստանտին Զատուլինը։
Նրա խոսքով՝ ՀՀ իշխանությունը  մարտական ​​գործողությունների ընթացքում թույլ է տվել իր զինվորականների եւ սպաների փաստացի ֆրուստրացիա։ Պատգամավորը մատնանշել է նաեւ այն նվաստացումը, որին ենթարկվել են զինծառայողները։
«Այն ժամանակ նրանք համարվում էին ամենաուժեղներից մեկը Կովկասում եւ հանդիսանում էին Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության երաշխավորը։ Ավելին, ես ազնիվ չեմ լինի, եթե ասեմ, որ  այս ամբողջ պատմության մեջ ՌԴ-ն սխալներ թույլ չի տվել»,-ասել է Զատուլինը։

The leadership of Armenia’s armed forces turned out to be extremely incompetent during the 44-day war in 2020. Konstantin Zatulin, a member of the Russian State Duma and Director of the Institute of CIS Countries, noted this in his address at the Lazarevsky Club meeting being held in the format of a Yerevan-Moscow videoconference.
According to him, the authorities of Armenia caused an actual frustration of their soldiers and officers during the aforesaid military actions.
Also, the Russian MP pointed to the humiliation to which the Armenian servicemen were subjected.
"At that time, they were considered one of the strongest [armies] in the Caucasus and were the guarantor of the security of Nagorno-Karabakh. Moreover, I will not be honest if I say that the Russian Federation did not make mistakes in this whole story," added Zatulin.