Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտը բանակցությունների հիմնական պահերից մեկն է։ Նոյեմբերի 2-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին հայտարարեց ռուս քաղաքագետ Վադիմ Մուխանովը։
Նրա խոսքով, ռուս խաղաղապահները ղարաբաղյան հակամարտության գոտում հայտնվել են ժամանակին, քանի որ եթե այն ժամանակ կանխատեսվեր իրավիճակը, ապա այն վատթարանալու միտում ուներ։
Նա հիշեցրեց, որ խաղաղապահների մասին գաղափարը բազմիցս առաջացել է եւ հակամարտող կողմերը չեն աջակցել դրան։
«1990-ականներին ռուսական կողմից նման առաջարկներ հնչել են, թեման մի քանի տասնամյակ կար, բայց աջակցություն չէր ստանում։ Այս պահին կա կայուն շահագրգռվածություն ռուսական կոնտինգենտի ներկայության վերաբերյալ, որը խնդիրների բավականին լայն շրջանակ է կատարում։ Այո, հնարավոր են հարցեր, տեղյակ ենք միջադեպերի մասին, որոնք առաջանում են։ Բայց ո՞րն է այլընտրանքը»,- ասել է Մուխանովը։
Եթե հակամարտող կողմերը աջակցեն եւ շահագրգռված լինեն ռուս խաղաղապահների գործունեության շարունակությամբ, ապա Ռուսաստանը, նրա կարծիքով, պատրաստ է կրել Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակում բավականին զգալի կոնտինգենտի առկայության բեռը։

Российский миротворческий контингент в Карабахе является одним из базисных моментов для переговоров. Об этом на встрече с журналистами 2 ноября заявил российский политолог Вадим Муханов.
По его оценке, российские миротворцы в зоне карабахского конфликта появились вовремя, потому что если прогнозировать дальнейшую ситуацию тогда, то она имела тенденцию к ухудшению.
Он напомнил, что идея о миротворцах возникала неоднократно и не поддерживалась сторонами конфликта.
«С российской стороны в 1990-е годы такие предложения озвучивались, тема витала несколько десятилетий, но не получала поддержки. На сегодняшний момент есть стойкая заинтересованность в пребывании российского контингента, который выполняет достаточно широкий круг задач. Да, возможны вопросы, мы знаем об инцидентах, которые возникают. Но какая альтернатива?», – отметил Муханов.
Если стороны конфликта поддержат и будут заинтересованы в продолжении функционирования российских миротворцев, то Россия, по его мнению, готова нести бремя пребывания достаточно значительного в текущей ситуации контингента в Карабахе.