Հունաստանը շուտով կարգելի լրտեսող ծրագրերի վաճառքը, հայտարարել է կառավարությունը՝ հեռախոսի չարամիտ ծրագրերի օգտագործմամբ ավելի քան 30 մարդկանց, այդ թվում՝ նախարարի եւ գործարարների գաղտնալսման հետ կապված սկանդալի ֆոնին, հայտնում է Reuters-ը։
Այն անձանց ցուցակը, որոնց հեռախոսները ենթադրաբար վարակված են եղել Predator վնասաբեր ծրագրով, հրապարակվել է Documento թերթում, որը վկայակոչել է երկու աղբյուրի։
Կառավարության ներկայացուցիչ Յանիս Օյկոնոմուն ասել է, որ հաղորդումը, թե իբր կառավարությունն է կանգնած հետապնդումների հետեւում, «անհիմն» է: Նրա խոսքով՝ հունական պետությունը չի օգտագործել եւ չի գնել նման լրտեսող ծրագրեր։ Նա հավելել է, որ իրավապահ մարմինները ուսումնասիրում են վերջին հաղորդագրությունը։
Նա հայտնել է, որ իշխանությունները լրտեսող ծրագրերի վաճառքն արգելող օրինագիծ են ներկայացնելու խորհրդարան։
Documento-ի հրապարակումը Հունաստանում քաղաքական բողոքի ալիք բարձրացրած գաղտնալսման սկանդալի վերջին իրադարձությունն է։ Հունաստանի դատախազը հետաքննություն է սկսել այս տարվա սկզբին։
Ենթադրյալ տուժածներից շատերը, ներառյալ նախկին պահպանողական վարչապետը, արտաքին գործերի եւ ֆինանսների ներկայիս նախարարները, հրաժարվել են մեկնաբանություններից կամ թերթին ասել են, որ իրենց ոչինչ հայտնի չէ այդ մասին:
Հուլիսին սոցիալիստական ընդդիմության առաջնորդ Նիկոս Անդրուլակիսը բողոք է ներկայացրել վերադաս դատական ատյաններ՝ հսկողության ծրագրակազմ օգտագործելու միջոցով իր բջջային հեռախոսը գաղտնալսելու փորձի պատճառով: Կառավարությունը, որին 2023 թվականին ընտրություններ են սպասվում, այն ժամանակ հայտարարել էր, որ գաղտնալսումն օրինական է եղել, քանի որ հաստատվել է դատախազի կողմից:

Greece will soon ban the sale of spyware, the government said amid a scandal over the wiretapping of more than 30 people, including ministers and businessmen, with phone malware, Reuters reported.
A list of people whose phones were allegedly infected with Predator malware was published in the newspaper Documento, citing two sources.
Government spokesman Yannis Oikonomou said that reports that the government was behind the surveillance were unfounded. He assured that the Greek state did not use or buy such spyware. He added that law enforcement authorities are investigating the latest report.
He said that the authorities would submit a bill to parliament that would prohibit the sale of spyware.
The publication of Documento was the latest development in the wiretapping scandal that caused a political backlash in Greece. A Greek prosecutor launched an investigation earlier this year.
Most of the alleged victims, including the former conservative prime minister and the current foreign and finance ministers, declined to comment or told the newspaper that they knew nothing about it.
In July, Socialist opposition leader Nikos Androulakis filed a complaint with higher courts over the attempted wiretapping of his cell phone with surveillance software. The government, which is facing elections in 2023, said at the time that the surveillance was legal because it was approved by the prosecutor.