2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո տարածաշրջանում իրավիճակն ամբողջությամբ փոխվել է ։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ԼՂՀ  արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը։
«Նոյեմբերի 9-ը արյամբ գրվեց հայ ժողովրդի պատմության մեջ ։ Մի կողմից, այդ օրն ավարտվեց արյունալի պատերազմը, բայց մյուս կողմից այդ պատերազմի արդյունքները ծանր ու դաժան են, եւ մինչ օրս մենք զգում ենք հետեւանքները ։ Ավելին, Ադրբեջանը 44-օրյա պատերազմից հետո Թուրքիայի աջակցությամբ ավելի ագրեսիվ ու լկտի դարձավ։
Նոյեմբերի 9-ից հետո այլ իրավիճակ է, այլ Հարավային Կովկաս, այլ Ադրբեջան, Այլ Արցախ, Այլ Հայաստան ։
Բայց նույնիսկ այս ծանր պահին իրավունք չունենք կոտրվելու։ Անկախ ամեն ինչից, պետք է պայքարենք մինչեւ վերջ, ճիշտ քաղաքականություն վարենք, փորձենք դուրս գալ ծանր վիճակից ։ Եվ եթե մենք ամեն ինչ ճիշտ անենք, հնարավոր է պտտել պատմության անիվը»,-ասաց Բաբայանը։

After November 9, 2020, the situation in the region has completely changed. Artsakh (Nagorno-Karabakh) Foreign Minister David Babayan said this in an interview with Armenian News-NEWS.am.
"November 9 was written in blood in the history of the Armenian people. On the one hand, the bloody war ended that day, but on the other hand, the results of that war are heavy and cruel—and we are still feeling the consequences. Moreover, after the 44-day war, Azerbaijan became more aggressive and brazen, with the support of Turkey.
After November 9, the situation is different, [there is] another South Caucasus, another Azerbaijan, another Artsakh, another Armenia.
But even in this difficult moment, we have no right to be broken. Regardless of everything, we must fight to the end, conduct the right policy, try to get out of the difficult situation. And if we do everything right, it is possible to turn the wheel of history," Babayan added.