ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը և նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը նոյեմբերի 7-9-ը աշխատանքային այցով գտնվում են Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում:
Ֆինանսների նախարարությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ այցի շրջանակներում տեղի են ունեցել հանդիպումներ ԻԻՀ նախագահի տեղակալ Մասուդ Միրքազեմի, ԻԻՀ ֆինանսների և տնտեսական հարցերով նախարար Էհսան Խանդուզիի և բարձրաստիճան մի շարք այլ պաշտոնյաների հետ:
Տիգրան Խաչատրյանի և Էհսան Խանդուզիի նոյեմբերի 8-ին կայացած հանդիպման ժամանակ երկուստեք կարևորվել են հարևան երկրների միջև տնտեսական մի շարք առաջնահերթյուններ, մասնավորապես` տարեկան 3 միլիարդ դոլարի առևտրի իրականացումը, ապրանքների փոխանակման ծավալը 5 միլիոն տոննայի հասցնելը, ինչպես նաև ֆինանսական, բանկային և առևտրային և մաքսային հարաբերությունների պարզեցումն ու զարգացումը:
Նախարար Խաչատրյանը ուրախությամբ նշել է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետություն կատարած իր առաջին այցի ընթացքում ծավալվել են արդյունավետ և կառուցողական քննարկումներ: Իր խոսքում նախարարը կարևորել է Իրանի և Հայաստանի միջև համագործակցության շարունակական զարգացումն ու ամրապնդումը. «Իրանի և Հայաստանի տնտեսական ու քաղաքական հարաբերությունները տասնամյակների պատմություն ունեն: Ընթացող բոլոր բանակցությունների հիմքը երկու երկրների միջև այս երկարատև համագործակցությունն է, և Հայաստանի և Իրանի առևտրա-տնտեսական հարաբերությունների մակարդակը երեք միլիարդ դոլարի հասցնելու նպատակադրումը վկայում է այս գլխավոր հիմքերի մասին»։
Անդրադառնալով երկու երկրների միջև տնտեսական փոխանակումների ծավալի արձանագրված 25 տոկոս աճին, նախարարը ընդգծել է, որ այս տարի երկու երկրների միջև փոխանակումների ծավալի աճը կկազմի ավելի քան 40 տոկոս։
Հանդիպման ժամանակ Էհսան Խանդուզին ընգծել է. «Իրանի կառավարությունը շատ լուրջ է հետևում հարևան երկրների վարած տնտեսական քաղաքականությանը՝ շեշտը դնելով Կովկասյան տարածաշրջանի վրա, և ես հուսով եմ, որ մեր երկրների միջև 3 միլիարդ դոլարի առևտուր իրականացնելու նպատակը, որն արծարծվել է Իրանի նախագահի և ՀՀ վարչապետի հանդիպման ժամանակ, իրականացվելու է հենց այս կառավարության օրոք»։
Պաշտոնական այցի շրջանակներում նախատեսվում է նաև հանդիպում ԻԻՀ արդյունաբերության, հանքերի և առևտրի նախարար Ռեզա Ֆաթեմի Ամինի հետ:

YEREVAN. – Armenian Finance Minister Tigran Khachatryan is on a working visit to Iran, the Ministry of Finance of Armenia informed Armenian News-NEWS.am.
Within the framework of the visit, meetings were held with Iran's Vice President Masoud Mirkazemi, Minister of Finance and Economic Affairs Ehsan Khandouzi, and a number of other high-ranking Iranian officials.
During the meeting between Khachatryan and Khandouzi on Tuesday, a number of economic priorities between the two neighboring countries were highlighted—in particular, the implementation of annual trade of $3 billion, the increase of the volume of exchange of goods to 5 million tons, as well as the simplification and development of financial, banking, commercial, and customs relations.
"Economic and political relations between Iran and Armenia have decades of history. The basis of all ongoing negotiations is this long-term cooperation between the two countries, and the goal of increasing the level of trade and economic relations between Armenia and Iran to $3 billion is evidence of these main foundations," the Armenian minister said.
Referring to the recorded 25-percent increase in the amount of economic exchanges between the two countries, the minister emphasized that this year the increase in the amount of exchanges between the two countries will be more than 40 percent.
And Khandouzi, for his part, pointed out: "The government of Iran is very seriously following the economic policy of the neighboring countries—with an emphasis on the Caucasus region. And I hope that the goal of $3 billion of trade between our countries, which was discussed during the meeting between the President of Iran and the Prime Minister of Armenia, will be realized under this government."