Իրանի թշնամական պետությունները՝ պարտվելով իրենց պատժամիջոցային քաղաքականության մեջ, սկսել են երկրում իրավիճակի ուղղակի ապակայունացումը, սակայն դրանում եւս ձախողել են։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի նախագահ Իբրահիմ Ռայիսին:
«Երբ ոչ բարեկամական պետությունները պարտվել են այդ քաղաքականության մեջ, նրանք սկսել են  ապակայունացնել Իրանը, բայց նրանց այդ քաղաքականությունը նույնպես ձախողվել է»,-Ռայիսիի խոսքը մեջբերում է Tasnim-ը։
Արդեն մեկուկես ամիս է՝ Իրանում շարունակվում են անկարգությունները, որոնք սկսվել են սեպտեմբերի կեսերին երիտասարդ իրանցի Մահսա Ամինիի մահվան կապակցությամբ այն բանից հետո, երբ նրան ձերբակալել է բարքերի ոստիկանությունը: Բողոքի ցույցերն ու խռովությունները տեղի են ունենում հիմնականում Գիլյան, Խուզեստան, Սիստան եւ Բելուջիստան, Թեհրան եւ Քուրդիստան նահանգներում ։ Իրանի իշխանությունները Արեւմուտքի երկրներին մեղադրում են ցուցարարներին աջակցելու մեջ։

Враждебные Ирану государства, потерпев поражение в своей санкционной политике, приступили к прямой дестабилизации ситуации в стране, однако и в этом не добились успеха, заявил в четверг президент Ирана Ибрахим Раиси.
«Когда они (недружественные государства ) столкнулись с поражением в этой политике (наложения санкций ), они принялись дестабилизировать Иран, но и эта их политика провалилась», – приводит слова Раиси агентство Tasnim.
Уже полтора месяца в Иране продолжаются беспорядки, начавшиеся в середине сентября в связи с гибелью молодой иранки Махсы Амини после того, как ее задержала полиция нравов. Протесты и мятежи проходят в основном в провинциях Гилян, Хузестан, Систан и Белуджистан, Тегеран и Курдистан. Власти Ирана обвиняют страны Запада в поддержке протестующих, которые в своих СМИ тиражируют сообщения подрывного, антииранского характера, а также с призывами свержения власти в Иране. Участники беспорядков совершают систематические нападения и убийства сотрудников сил безопасности – полиции, Корпуса стражей исламской революции (КСИР, элитное войсковое подразделение Ирана), а также членов одной из крупных его военных структур – «Басидж».