Ուկրաինան պետք է որոշի՝ ինչ պայմաններ են ընդունելի պատերազմը դադարեցնելու նպատակով բանակցությունների համար, ասել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը՝ հավելելով, որ ՆԱՏՕ-ի դերը Կիեւին աջակցելն է։
«Ուկրաինայի պետք է որոշի, թե ինչ պայմաններ են ընդունելի: Մենք պետք է նրանց աջակցենք»,- Հաագայում Նիդեռլանդների կառավարության անդամների հետ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է նա։
«Մենք չպետք է սխալվենք՝ թերագնահատելով Ռուսաստանին… Նրանք դեռ վերահսկում են Ուկրաինայի մեծ մասը… Ռուսաստանի զինված ուժերը պահպանում են զգալի հնարավորություններ, ինչպես նաեւ մեծաթիվ զորքեր: Եվ Ռուսաստանը ցույց է տվել զգալի կորուստներ կրելու պատրաստակամությունը։
Առաջիկա ամիսները բարդ են լինելու. Պուտինը նպատակ ունի է այս ձմռանը Ուկրաինային թողնել ցրտի ու մթի մեջ»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ ներկայիս հակամարտությունը նույնպես ցույց է տալիս «մեր էներգետիկ ռեսուրսների դիվերսիֆիկացման եւ մեր ենթակառուցվածքների պաշտպանության կարեւորությունը»:

Ukraine must decide what conditions are acceptable for negotiations to end the war, NATO Secretary General Jens Stoltenberg said, adding that NATO's role is to support Kyiv.
It is up to Ukraine to decide what conditions are acceptable, he said during a press conference with members of the Dutch government in The Hague.
Russia still control mosts of Ukraine, he said adding that the Russian Armed Forces retain significant capabilities as well as large numbers of troops.
The coming months are going to be difficult. Putin's goal is to leave Ukraine in the cold and dark this winter, Stoltenberg said, adding that the current conflict also shows the importance of diversifying our energy resources and protecting our critical infrastructure.