Կարտոֆիլի արտադրության ոլորտում, որը որոշ ժամանակ առաջ մենք սկսել էինք նույնիսկ արտահանել, խնդիրներ են առաջացել։ Վերջին տարիներին ապրանքը 20 տոկոսով թանկացել է։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց գյուղատնտեսության նախկին փոխնախարար Աշոտ Հարությունյանը։
Հայաստանը հասարակության կենսագործունեության բոլոր ոլորտներում գնում է դեպի անդունդ, ուստի, նրա խոսքով, նախ պետք է կասեցնել այս գործընթացը, նոր միայն մտածել զարգացման մասին։
Նա կարծում է, որ գյուղատնտեսության ոլորտը քայքայվում է, կան սխալներ, որոնք շտկելու համար բավական երկար ժամանակ կպահանջվի։
Հարությունյանը հիշեցրեց 2023 թվականին գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքը 1,2 տրլն դրամի, իսկ 2026 թվականին՝ մինչեւ 1,4 տրլն դրամի հասցնելու իշխանությունների ծրագրերի մասին։
Ոլորտում նախատեսվում է իրականացնել գրեթե 38 մլրդ դրամի վեց ծրագիր, այդ թվում՝ արտաքին աղբյուրներից վարկային եւ դրամաշնորհային միջոցների հաշվին։
Միաժամանակ, ինչպես նշեց փորձագետը, նպատակ է դրված գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ցուցանիշը մոտեցնել 1,2 տրլն դրամի։ Հատկանշական է, որ 2016 թվականին այս ցուցանիշն արդեն կազմել է ավելի քան 1,216 տրլն դրամ, թեեւ այն ժամանակ շատ ավելի քիչ գումար էր ծախսվում նույն ցուցանիշներին հասնելու համար, քան ներկայիս իշխանությունները ցանկանում են ծախսել։
«Ինչպե՞ս են իշխանությունները պատրաստվում ապահովել 1,2 տրլն դրամը՝ հաշվի առնելով աշնանացանի ծրագրի ձախողումը եւ եղանակային անբարենպաստ պայմանները։ Եթե ցանք չկա, ուրեմն ցուցանիշներն արդեն վատ կլինեն։ Ո՞րն է տնտեսությունների խոշորացման իմաստը, որոնց ընդհանուր քանակը նախատեսվում է նախկին 317 000-ի փոխարեն հասցնել 280 000-ի։
Ֆերմերները շարունակում են պարզապես անտեսել։ Հաշվի առնելով բանկային ոլորտի համար բարենպաստ պայմանները՝ կարելի էր իջեցնել տոկոսադրույքը վարկերի սուբսիդավորման ծրագրի շրջանակներում, բայց դա էլ տեղի չունեցավ»,- հավելեց նախկին փոխնախարարը։
Հարությունյանը կասկածի տակ դրեց հացահատիկի ներկրման վերաբերյալ իշխանությունների տրամադրած տեղեկատվությունը։
«Ո՞վ է ներկրել պարարտանյութեր։ Ո՞վ է շահել մրցույթը։ Ո՞վ է հարստացել, եւ ով աղքատացել»,- տարակուսեց փորձագետը։

В сфере производства картофеля, который некоторое время назад мы стали даже экспортировать, возникли проблемы. В последние годы продукция подорожала на 20%. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил бывший заместитель министра сельского хозяйства Армении Ашот Арутюнян.
Армения идет к пропасти во всех сферах жизнедеятельности общества, поэтому, по его словам, сначала нужно приостановить этот процесс, а потом уже думать о развитии.
Он считает, что сфера сельского хозяйства разваливается, есть допущенные ошибки, на исправление которых уйдет достаточно долгое время.
Арутюнян напомнил о планах властей в 2023 году увеличить объем валовой продукции сельского хозяйства до 1,2 трлн. драмов, а к 2026 году – до 1,4 трлн. драмов.
В сфере планируется реализовать шесть программ на сумму почти 38 млрд. драмов, в том числе за счет кредитных и грантовых средств из внешних источников.
При этом, как заметил эксперт, ставится цель приблизить показатель объема валовой продукции сельского хозяйства к 1,2 трлн. драмов. Примечательно, что в 2016 году этот показатель уже составил более 1,216 трлн. драмов, хотя тогда было потрачено намного меньше денег для достижения таких же показателей, чем хотят потратить нынешние власти.
«Как власти собираются обеспечить показатель 1,2 трлн. драмов, учитывая провал программы осеннего посева и неблагоприятные погодные условия. Если нет посева, то показатели уже будут плохими. В чем смысл укрупнения хозяйств, общее количество хозяйств которых планируется сократить до 280 тыс. вместо прежних  317 тыс.?
Фермеров продолжают просто игнорировать. Учитывая благоприятные условия для банковской сферы, можно было снизить процентную ставку в рамках программы субсидирования кредитов, но и этого не происходит», – добавил экс-замминистра.
Арутюнян поставил под сомнение представленные властями сведения об импорте зерновых.
«Кто импортировал удобрения? Кто выиграл тендер? Кто обогатился, а кто обеднел?», – задался вопросами эксперт.