Խորամանկություն կլինի ասել, թե «Վերին Լարս» անցակետի ներկայիս իրավիճակը խիստ ազդում է Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ապրանքաշրջանառության ցուցանիշի վրա։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում նոյեմբերի 17-ին ասել է Հայաստանում Ռուսաստանի առեւտրային ներկայացուցիչ Աննա Դոնչենկոն։
Նա ավելացրել է, որ այդ խնդիրը եղել է միշտ։ «Մենք դրա մասին գիտենք, եւ դա կապված է ոչ թե աշխարհաքաղաքական համատեքստի հետ, ինչպես փորձում են ներկայացնել, այլ հենց անցման աշխարհագրական առանձնահատկությունների հետ։ Այնտեղ շատ նեղ է անցման գիծը, ազդեցություն են ունենում եղանակային պայմանները, ավելանում եւ դեռ ավելանալու է բեռնափոխադրումների հոսքը։ Վատ չէր լինի, եթե «Կովկաս» լաստանավն անցներ Վրաստանով, բայց քանի դեռ դա չկա, փորձում ենք իրավիճակը փոխել հնարավորոթյան սահմաններում»,- ընդգծել է Դոնչենկոն։ Նա նշել է, որ չգիտի, թե որ փուլում է գտնվում խնդրի լուծումը։
Նշենք, որ հայ բեռնափոխադրողներն արդեն մեկ ամիս դժգոհում են «Վերի Լարս» անցակետում աննախադեպ պարապուրդից՝ հավաստիացնելով, որ այստեղ օրական ավելի քիչ մեքենաներ են բաց թողնում, քան նախկինում։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի իշխանությունները դեռ մի քանի ամիս առաջ խոստացել էին, որ Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ կսկսեն գործել լաստանավային փոխադրումները։ Բայց նախագիծը չի գործել Ռուսաստանի դեմ միջազգային պատժամիջոցների պատճառով։

It's not fair to say that the current situation at the Upper Lars border crossing point has a strong impact on the trade turnover between Armenia and Russia, Russian trade representative to Armenia Anna Donchenko stated today.
She added that this problem has always been there. "We know about it, and it is not related to the geopolitical context, as they try to present, but to the geographical features of the pass itself. There is a very narrow track, the weather conditions are influencing it, the traffic is increasing and will still increase. It would be nice if there was a ferry "Caucasus" through Georgia, but it is not so far, we are trying to change the situation as much as possible," Donchenko said. The trade representative clarified that she doesn't know the current stage of solution.
Armenian cargo carriers have been complaining of unprecedented delays at Upper Lars checkpoint for a month, claiming that they let in fewer vehicles per day than before.
Armenian authorities promised several months ago to launch ferry transportation between Russia and Armenia. However, the project did not work because of international sanctions against Russia.