Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը բացառել է Արցախի պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի հետ բանակցությունների հնարավորությունը։
«Ես կարեւոր եմ համարում, որ Հայաստանը հստակ հայտարարի, թե իրականում ինչ է ուզում։ Եթե նրանք ուզում են խոսել Ղարաբաղում հայերի իրավունքների եւ անվտանգության մասին, ապա դա չի աշխատի։ Մենք պատրաստ ենք այդ մասին խոսել Ղարաբաղում բնակվող հայերի հետ, բայց ոչ այնպիսի մարդկանց հետ, ինչպիսին Վարդանյանն է, որին ուղարկել են Մոսկվայից եւ որի գրպաններում ռուս ժողովրդից գողացված միլիարդավոր գումարներ կան։
Նրան Մոսկվայից ուղարկել են հստակ օրակարգով։ Մենք պատրաստ ենք խոսել այն մարդկանց հետ, որոնք ապրում են Ղարաբաղում եւ ցանկանում են այնտեղ ապրել։ Ի դեպ, այդ գործընթացը սկսվել է։ Եթե չլիներ միջամտություն որոշ երկրների կողմից, որոնց մասին ես հենց նոր նշեցի, այսինքն՝ դրսից, եւ եթե փորձեր չլինեին դադարեցնել այս գործընթացը, կարծում եմ, որ այն կարող էր ավելի դինամիկ լինել: Բայց դա ոչ մի կապ չունի Փաշինյանի եւ նրա կառավարության հետ։ Ինչպես ասացի, պետք է կոնսենսուս լինի Ադրբեջանի, Եվրամիության, ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի միջեւ, այսինքն այն երկրների եւ ինստիտուտների միջեւ, որոնք կարող են օգնություն ցուցաբերել այս հարցում»,-ասել է Ալիեւը ԵՄ Արեւելյան գործընկերության գծով հատուկ բանագնաց Դիրք Շուբելի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը։

Президент Азербайджана Ильхам Алиев исключил возможность переговоров с госминистром Арцаха Рубеном Варданяном.
«Я считаю важным, чтобы Армения четко заявила, чего она на самом деле хочет. Если они хотят говорить о правах и безопасности армян в Карабахе, то это не сработает. Мы готовы говорить об этом с проживающими в Карабахе армянами, но не с такими людьми, как Варданян, которого прислали из Москвы и у которого в карманах миллиарды денег, украденных у русского народа.
Его отправили туда из Москвы с четкой повесткой дня. Мы готовы говорить с людьми, которые живут в Карабахе и хотят там жить. Кстати, этот процесс начался. Если бы не было вмешательства со стороны некоторых стран, о которых я только что упомянул, то есть извне, и если бы не было попыток остановить этот процесс, я думаю, что он мог бы быть более динамичным. Но это не имеет никакого отношения к Пашиняну и его правительству. Как я уже сказал, должен быть консенсус между Азербайджаном, Евросоюзом, США и Россией, то есть между теми странами и институтами, которые Азербайджан считает способными оказать помощь в этом вопросе», заявил Алиев на встрече с делегацией Евросоюза во главе со спецпосланником по странам Восточного партнерства Дирком Шубелем.