Վարշավան խոշոր զենքի գործարքներ է կնքում Հարավային Կորեայի հետ՝ մայրցամաքային Եվրոպայում գերիշխանություն հաստատելու համար, գրում է Politico-ն։
«Լեհաստանը դարձել է մեր ամենակարեւոր գործընկերը մայրցամաքային Եվրոպայում,- ասել է Եվրոպայում ԱՄՆ բանակի բարձրաստիճան պաշտոնյան՝ նշելով այն որոշիչ դերը, որ Լեհաստանը խաղացել է Ուկրաինային աջակցելու եւ Բալթյան երկրներում ՆԱՏՕ-ի պաշտպանությունն ուժեղացնելու գործում:
Միաժամանակ Գերմանիան, որն ավանդաբար Ամերիկայի հիմնական դաշնակիցն է տարածաշրջանում, մնում է որպես լոգիստիկ հանգույց։ Բեռլինի անվերջ բանավեճերը, թե ինչպես վերակենդանացնել իր բանակը եւ ռազմավարական մշակույթի բացակայությունը, խոչընդոտում են նրա արդյունավետությունը՝ որպես գործընկեր, ասում է պաշտոնյան:
Միաժամանակ Լեհաստանն արդեն զգալի ներդրումներ է կատարում։
Վարշավան հայտարարել է, որ իր նպատակային պաշտպանական ծախսերը ՀՆԱ-ի 2,4 տոկոսից կհասցնի 5 տոկոսի: Միեւնույն ժամանակ, Գերմանիան, որն անցյալ տարի պաշտպանության վրա ծախսել է ՀՆԱ-ի մոտ 1,5 տոկոսը, քննարկում է, թե արդյոք կարող է պահպանել ՆԱՏՕ-ի 2 տոկոսի նշաձողը այս տարվա սկզբին հաստատված 100 միլիարդ դոլարի պաշտպանական ներդրումային հիմնադրամը սպառելուց հետո:
Լեհաստանի պաշտպանության նախարար Մարիուշ Բլաշչակը հուլիսին խոստացել էր, որ իր երկիրը կունենա «Եվրոպայի ամենահզոր ցամաքային ուժերը»։
Լեհաստանն արդեն ավելի շատ տանկեր եւ հաուբիցներ ունի, քան Գերմանիան, եւ պատրաստվում է ունենալ շատ ավելի մեծ բանակ, որը մինչեւ 2035 թվականը կունենա 300 000 զինվոր՝ Գերմանիայի ներկայիս 170 000-ի համեմատ:
Այսօր Լեհաստանի զինված ուժերը կազմում են մոտ 150 000 մարդ, որից 30 000-ը 2017 թվականին ստեղծված նոր տարածքային պաշտպանության ուժերի կազմում են։ Սրանք հանգստյան օրերի զինվորներ են, որոնք 16 օրյա ուսուցում են անցնում, իսկ հետո՝ վերապատրաստման դասընթացներ:
Ի տարբերություն Գերմանիայի, որը պայքարում է նոր կադրեր ներգրավելու համար, Լեհաստանի հավաքագրման արշավը ուշադրության է արժանանում:
Սակայն, արդյոք Լեհաստանի ռազմական հզորությունը կվերածվի քաղաքական ազդեցության Եվրոպայում, այլ հարց է: Առայժմ դա տեղի չի ունեցել, հիմնականում այն պատճառով, որ ԵՄ-ում գերիշխող կենտրոնամետ ուժերը չեն վստահում Լեհաստանի կառավարությանը, որը վերահսկվում է ազգայնական «Օրենք եւ արդարություն» կուսակցության կողմից:
Վարշավայի եւ Բրյուսելի միջեւ շարունակվող քաշքշուկը, որը ԵՄ-ն համարում է ժողովրդավարական նորմերի եւ օրենքի գերակայության անտեսում, վնաս է հասցրել երկրի հեղինակությանը բլոկում:
Սակայն միակ բանը, ինչի շուրջ Լեհաստանի քաղաքական կուսակցությունները կարող են պայմանավորվել, դա զինված ուժերի ուժեղացման անհրաժեշտությունն է։ Թեեւ Ռուսաստանի հետ կապված մտահոգությունները խթանել են այս մղումը, Վարշավային նաեւ մտահոգում է Վաշինգտոնի վստահելիությունը: Սակայն, ի տարբերություն ԵՄ մնացած երկրների մեծ մասի, նրանց մտահոգությունն այն չէ, որ Դոնալդ Թրամփը կվերադառնա որպես նախագահ, այլ այն, որ նա չի վերադառնա:
Չնայած Ուկրաինային օգնելու հարցում ԱՄՆ-ի եւ Լեհաստանի զինվորականների միջեւ համագործակցության խորացմանը՝ Լեհաստանի ներկայիս ղեկավարությունը դեռեւս չի վստահում նախագահ Ջո Բայդենին, որը նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ երկրի իշխանությունը «տոտալիտար» էր անվանել։

Варшава заключает  крупные сделки с Южной Кореей по поставкам оружия, чтобы установить господство в континентальной Европе, пишет Politico.
«Польша стала нашим самым важным партнером в континентальной Европе», — сказал высокопоставленный представитель армии США в Европе, отметив решающую роль, которую Польша сыграла в поддержке Украины и укреплении обороны НАТО в странах Балтии.
В то время как Германия, традиционно являющаяся ключевым союзником Америки в регионе, остается стержнем в качестве логистического центра, бесконечные дебаты Берлина о том, как возродить свои вооруженные силы, и отсутствие стратегической культуры снижают его эффективность в качестве партнера, сказал чиновник.
Тем временем, Польша уже вкладывает значительные средства.
Варшава заявила, что повысит свои целевые расходы на оборону с 2,4 процента валового внутреннего продукта до 5 процентов. Тем временем Германия, которая в прошлом году потратила на оборону около 1,5% ВВП, обсуждает, сможет ли она сохранить цель НАТО в 2% после того, как исчерпает 100-миллиардный фонд оборонных инвестиций, утвержденный ранее в этом году.
Министр обороны Польши Мариуш Блащак в июле пообещал, что его страна будет иметь «самые мощные сухопутные войска в Европе».
У Польши уже больше танков и гаубиц, чем у Германии, и она собирается иметь гораздо большую армию, которая к  2035 году будет насчитывать 300 000 военнослужащих по сравнению с нынешними 170 000 в Германии.
Сегодня польские вооруженные силы составляют около 150 000 человек, 30 000 из которых входят в состав новых сил территориальной обороны, созданных в 2017 году. Это солдаты выходного дня, которые проходят 16-дневную подготовку, а затем курсы повышения квалификации.
В отличие от Германии, которая изо всех сил пытается привлечь новых рекрутова, польская кампания по вербовке привлекает к себе внимание.
Однако перерастет ли военная мощь Польши в политическое влияние в Европе — это другой вопрос. Пока этого не произошло, в значительной степени потому, что центристские силы, доминирующие в ЕС, не доверяют правительству Польши, которое контролируется националистической Партией «Право и справедливость» (ПиС).
Продолжающееся перетягивание каната между Варшавой и Брюсселем из-за того, что ЕС считает пренебрежением демократических норм и верховенства права, нанесло ущерб репутации страны во всем блоке.
Однако единственное, с чем могут согласиться политические партии Польши, — это необходимость усиления вооруженных сил. Хотя опасения по поводу России подстегнули этот толчок, Варшава также обеспокоена надежностью Вашингтона. Однако, в отличие от большей части остальной части ЕС, их беспокоит не то, что Дональд Трамп вернется в качестве президента, а то, что он этого не сделает.
Несмотря на углубление сотрудничества между американскими и польскими военными в помощи Украине, нынешнее руководство Польши по-прежнему не доверяет президенту Джо Байдену, который будучи кандидатом называл правительство страны «тоталитарным».