Հայկական կողմի իրավունքն է այդպես գնահատել իրավիճակը։ Այս մասին «Ռոսիա» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել է Կրեմլի պաշտոնական ներկայացուցիչ Դմիտրի Պեսկովը՝ մեկնաբանելով Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունն այն մասին, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ստեղծված իրավիճակի հարցում ՀԱՊԿ-ի աշխատանքն ինքը ավելի շուտ հակված է որպես ֆիասկո մեկնաբանել։
«Դա հայկական կողմի տեսակետն է, դա հայկական կողմի իրավունքն է այդպես գնահատել իրավիճակը։ Բայց մյուս կողմից, ՀԱՊԿ-ի պահանջն այս իրավիճակում ակնհայտ է»,- ասել է Պեսկովը Երեւանում ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստի մեկնարկից առաջ։ Պեսկովը հիշեցրել է, որ կազմակերպության լիազորված անձինք ՀԱՊԿ արտակարգ գագաթաժողովի որոշմամբ այցելել են շփման գոտի։ «Նրանք ներկայացրել են իրավիճակի իրենց տեսլականը։ Եվ ՀԱՊԿ ներկայացուցիչների այս այցի հիման վրա այժմ պետք է որոշում կայացվի, թե ինչպես վարվել։ Որպեսզի ՀԱՊԿ-ը նպաստի իրավիճակի կարգավորմանը, լարվածության թուլացմանը, կարողանա խաղաղապահ դեր խաղալ թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ադրբեջանի համար, եւ միաժամանակ հայկական կողմը փարատի իր բոլոր կասկածները»,- նշել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։
Նշենք, որ ՀԱՊԿ ՀԱԽ-ին չի հաջողվել համաձայնեցնել հռչակագիրը։ Ինչպես ամփոփիչ ճեպազրույցում ասել է պաշտոնից հեռացող ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը, երկու փաստաթուղթ չի ընդունվել։ Դրանք են՝ Հայաստանին օգնություն տրամադրելու որոշման նախագիծը եւ հռչակագիրը։ «Փաստաթուղթն ընդհանուր առմամբ ճանաչվել է որպես պատրաստ, բայց պետք է վերջնական տեսքի բերվի: Հանձնարարվել է լրամշակել եւ ստորագրման ներկայացնել պետությունների ղեկավարներին։ Նույնը վերաբերում է հայտարարագրին»,- ասել է նա։ Նրա խոսքով՝ սա նորմալ գործընթաց է, չկա մի միջազգային կազմակերպություն, որտեղ բոլորը նույն կերպ են մտածում։

Это право армянской стороны так расценивать ситуацию. Об этом заявил официальный представитель Кремля Дмитрий Песков в беседе с телеканалом «Россия», комментируя заявление премьер-министра Армении Никола Пашинян о том, что он скорее склонен трактовать как фиаско работу ОДКБ по ситуации между Арменией и Азербайджаном.
«Это точка зрения армянской стороны, это право армянской стороны так расценивать ситуацию. Но с другой стороны востребованность ОДКБ в этой ситуации очевидна», - сказал Песков перед началом заседания Совета коллективной безопасности ОДКБ в расширенном составе в Ереване. Песков напомнил, что уполномоченные лица Организации по решению чрезвычайного саммита ОДКБ посетили зону соприкосновения. «Они представили свое виденье ситуации. И вот на основе этого визита представителей ОДКБ сейчас предстоит принять решение как быть дальше.  Так чтобы  ОДКБ способствовала урегулированию ситуации, снижению напряженности, могла играть миротворческую роль и для Армении и для Азербайджана и одновременно армянская сторона развеяла все свои сомнения», - отметил представитель Кремля.
Отметим, что СКБ ОДКБ так не удалось согласовать декларацию. Как сообщил покидающий пост генерального секретаря ОДКБ Станислав Зась на итоговом брифинге, два документа не были приняты. Это проект решения оказания помощи Армении и декларация. «Документ был признан в целом подготовленным, но нуждается в доработке. Поручено доработать и представить на подписание главам государств. То же самое касается декларации», - сказал он. По его словам, это нормальный процесс, нет ни одной международной организации, где все думают одинаково.