Ռուսաստանը կշարունակի աշխատել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ՝ հանուն Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման եւ կոչ է անում զերծ մնալ սադրիչ հռետորաբանությունից, որը կարող է հանգեցնել տարածաշրջանում իրավիճակի սրման։ Ամենշաբաթյա ճեպազրույցում այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը կանոնավոր շփումներ է պահպանում երկու կողմերի հետ՝ ինչպես քաղաքական մակարդակում՝ ներառյալ պետությունների ղեկավարների, ԱԳՆ-ի հետ, այնպես էլ ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի, ՌԴ ԱԴԾ սահմանային ծառայության հարցով՝ զինված միջադեպերի կանխման նպատակով»։
«Մոսկվան ելնում է Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարությունների բոլոր դրույթների, այդ թվում նաեւ 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ի Սոչիի գագաթաժողովի համաձայնությունների՝ ուժի չկիրառման կամ դրա կիրառման սպառնալիքի մասին դրույթների պարտադիր կատարման անհրաժեշտությունից», -նշել է նա։

Russia will continue working on the normalization of Armenian-Azerbaijani relations in the interests of establishing peace in the South Caucasus and calls to refrain from provocative rhetoric that could lead to the aggravation of the situation in the region, Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova said at a weekly briefing.
According to her, "Russia maintains regular contacts with both sides, both at the political level, including heads of state and the Foreign Ministry, and "on the ground," through the Russian peacekeeping contingent and the border service of the Russian Federal Security Service to prevent armed incidents."
"Moscow proceeds from the necessity of strict fulfillment of all the provisions of trilateral statements of the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan, including those under the agreement of the Sochi summit of October 31, 2022 on the non-use of force or the threat of the use of force," she said.