ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարների վերջին գագաթաժողովից տպավորությունները բավական դրական են։ Այս մասին նոյեմբերի 25-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
Նա հրաժարվեց մեկնաբանել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարումը Հայաստանին օգնություն ցուցաբերելու համատեղ միջոցառումների մասին փաստաթուղթը ստորագրելուց։
«Վարչապետը հաջորդ օրը կառավարության նիստում ընդհանուր առմամբ դրական գնահատեց ՀԱՊԿ Խորհրդի աշխատանքը։ Մեր նախագահ Վլադիմիր Պուտինը եւս դրական է գնահատել այս տարի ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի նախագահության արդյունքները»,-ասել է Կոպիրկինը։

The impressions from the last summit of the leaders of the CSTO member states are quite positive. Russian Ambassador to Armenia Sergey Kopirkin said this in an interview with reporters on Friday.
But he did not comment on Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan's refusal to sign the document on joint measures to provide assistance to Armenia.
"At the government meeting on the following day, the prime minister assessed positively, overall, the work of the CSTO [Collective Security] Council. Our president Vladimir Putin also positively assessed the results of Armenia's chairmanship at the CSTO this year," Kopirkin said.