Կատարի Qatar Energy նավթագազային ընկերությունը Գերմանիայի հետ երկարաժամկետ պայմանագիր է կնքել տարեկան 2 մլն տոննա հեղուկ բնական գազի մատակարարման մասին՝ սկսած 2026 թվականից, հաղորդում է Qatar News Agency-ն։
Նշվում է, որ պայմանագիրը կնքվել է 15 տարով։ Կատարի էներգետիկայի նախարար Սաադ բեն Շարիդ ալ Կաաբին հայտարարել է, որ Կատարը կարողանում է տարանջատել քաղաքական եւ առեւտրային հարցերը։
Գործակալության տվյալներով՝ 2022 թվականին Կատարը ակտիվորեն բանակցում էր Գերմանիայի հետ հեղուկ բնական գազի մատակարարումների համար։

Qatar's oil and gas company Qatar Energy has signed a long-term agreement with Germany to supply 2 million tons of liquefied natural gas (LNG) annually starting from 2026, Qatar News Agency reported.
The publication noted that the long-term agreement was for 15 years. Meanwhile, the emirate's Minister of State for Energy Saad Sherida al-Kaabi said Qatar knows how to separate policy issues from trade.
According to the agency, Qatar was in active talks with Germany in 2022 to begin supplying LNG to the country.