Արեւմուտքի որոշ երկրներ շահագրգռված չեն ուկրաինական ճգնաժամի կարգավորմամբ եւ պետք է համոզեն Ուկրաինային նստել Ռուսաստանի հետ բանակցությունների սեղանի շուրջ։ Այս մասին հայտարարել Է Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլյութ Չավուշօղլուն Հռոմում կայացած «Միջերկրածովյան երկխոսություններ» համաժողովի ժամանակ։
«Անհրաժեշտ է համոզել մեր որոշ դաշնակիցներին, որոնք հանդես են գալիս պատերազմի շարունակման օգտին, Ուկրաինային նստեցնել բանակցությունների սեղանի շուրջ»,-ասել է նա։
Չավուշօղլուն միաժամանակ խոստովանել է, որ դա հիմա ավելի դժվար կլինի անել, քան մարտին, երբ Ուկրաինայի եւ Ռուսաստանի ներկայացուցիչները հանդիպում էին Անթալիայում եւ Ստամբուլում։

Some Western countries are not interested in settling the Ukrainian crisis and they should convince Ukraine to sit down at the negotiating table with Russia, Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu said at the "Mediterranean Dialogues" conference in Rome.
"It is necessary to convince some of our allies who are in favor of continuing the war to put Ukraine at the negotiating table [with Russia]," he said.
Cavusoglu admitted, however, that it will be more difficult to do so now than in March, when representatives of Ukraine and Russia met in Antalya and Istanbul.