Եվրոպան պաշտոնապես դադարում է ռուսական նավթի ներմուծումը ծովով եւ փորձելու է մնացած գնորդների համար մեկ բարելը 60 դոլար գնային շեմ սահմանել։ Երկուշաբթի սկսելու է գործել ՌԴ-ից լցանավերով նավթի մատակարարման ԵՄ էմբարգոն, զուգահեռաբար ուժի մեջ է մտնում Եվրամիության, G7-ի երկրների եւ Ավստրալիայի որոշումը 60 դոլարից բարձր եւ շուկայականից 5 տոկոս ցածր արժեքով ռուսական նավթի տեղափոխման եւ ապահովագրման արգելքի մասին։ Ռուսաստանն, իր հերթին, մտադիր չէ նավթ մատակարարել գնային շեմի պայմաններով, իսկ փորձագետներն այս համատեքստում չեն բացառում նավթի գների բարձրացումը 100 դոլարից ավելի։
Եվրամիությունը դեռեւս հունիսին ընդունել էր պատժամիջոցների վեցերորդ փաթեթը ՌԴ-ի դեմ, որը ներառում էր ռուսական նավթի ծովային մատակարարումների հետաձգված էմբարգո դեկտեմբերի 5-ից եւ նավթամթերքների էմբարգո փետրվարի 5-ից, իսկ սեպտեմբերին G7-ի ֆինանսների նախարարները հայտարարել էին, որ մտադիր են ռուսական նավթի համար գնային շեմ սահմանել։ Բուլղարիան կկարողանա ծովով ՌԴ-ից նավթ եւ նավթամթերքներ ստանալ մինչեւ 2024թ. վերջ, Խորվաթիան՝ մինչեւ 2023թ. վերջ կարող է գազօյլ գնել։
Եվրոպայի մի քանի երկրներ կշարունակեն խողովակաշարով ռուսական նավթ ստանալ։ Նավթատարներով նավթի ներմուծման բացառություններ են նախատեսված ԵՄ այն պետությունների համար, որոնք, իրենց աշխարհագրությամբ պայմանավորված, ռուսական ռեսուրսների այլընտրանք չունեն։
Ռուսաստանը, որի բաժինը նավթի համաշխարհային շուկայում մոտ 11 տոկոս է, երկրորդ արտահանողն է Սաուդյան Արաբիայից հետո. Դաշնային մաքսային ծառայության տվյալներով՝ 2021թ. ՌԴ-ն արտահանել է 229,9 մլն տոննա նավթ 36 երկիր։ Չինաստանն ստացել է 70 մլն տոննա, Եվրամիությունը՝ մատակարարումների 47 տոկոսը կամ 108,1 մլն տոննա։ Ծովով հեռավոր արտասահման կատարվող նավթի մատակարարումներն անցած տարի կազմել են ընդհանուր ծավալի մոտ կեսը՝ 118,5 մլն տոննա։
Ինչպես տեղեկացրել է Միջազգային էներգետիկ գործակալությունը, հոկտեմբերին ԵՄ երկրներն արդեն կրճատել էին ռուսական նավթի ներմուծումը օրական 1,1 մլն բարելից 1,4 մլն բարելի, իսկ էմբարգոյի ուժի մեջ մտնելուց հետո ՌԴ-ն պետք է ուղարկի օրական 1,1 մլն բարել նավթ եւ 1 մլն բարել նավթամթերք։
Argus գործակալության տվյալներով՝ եվրոպական երկրների մեծ մասը դեռ էմբարգոյից առաջ հրաժարվել էր ՌԴ-ից նավթի ծովային մատակարարումներից։ ՌԴ-ից ԵՄ երկրներ նավթի ծովային մատակարարումների ծավալը հոկտեմբերին նվազել էր երկու անգամ՝ օրական 770 հազար բարել հունվարի 1,6 մլն-ից։ Ինչպես նշել է Argus-ի՝ ԱՊՀ-ում քոնսալթինգի գծով փոխնախագահ Սերգեյ Ագիբալովը, ընդհանուր առմամբ ռուսական ընկերությունները կարողացել են հաջող վերակողմնորոշել հոսքերը՝ նավթն ուղղելով Ասիա։

Европа официально перестает импортировать поставляемую морем российскую нефть и попытается ввести для остальных покупателей ценовой потолок на нее в $60 за баррель. В понедельник начинает действовать эмбарго ЕС на поставки танкерами нефти из РФ, параллельно вступает в силу решение Евросоюза, стран G7 и Австралии о запрете на перевозку и страхование российской нефти стоимостью выше $60 и минимум на 5% ниже рыночной. Россия, в свою очередь, не намерена поставлять нефть по условиям ценового потолка, а эксперты на этом фоне не исключают роста цен на нефть выше $100.
Евросоюз еще в июне принял шестой пакет санкций против РФ, включающий отложенное эмбарго на морские поставки российской нефти с 5 декабря и нефтепродуктов с 5 февраля, а в сентябре министры финансов G7 заявили о намерении ввести потолок цен на российскую нефть. Болгария сможет получать морем нефть и нефтепродукты РФ до конца 2024 года, Хорватия - до конца 2023 года закупать газойль.
При этом несколько стран Европы продолжат получать российскую трубопроводную нефть. Исключения предусмотрены для импорта нефти по нефтепроводам для тех государств ЕС, которые ввиду своей географической ситуации не имеют альтернатив российским ресурсам.
Россия с долей на мировом рынке нефти почти в 11% является вторым экспортером после Саудовской Аравии: по данным Федеральной таможенной службы, в 2021 году РФ экспортировала 229,9 млн тонн нефти в 36 стран. На Китай приходилось 70 млн тонн, на долю стран Евросоюза - 47% поставок или 108,1 млн тонн. На поставки нефти морем в дальнее зарубежье в прошлом году пришлось около половины - 118,5 млн тонн.
Как сообщало Международное энергетическое агентство, к октябрю страны ЕС уже сократили импорт российской нефти на 1,1 млн б/с до 1,4 млн б/с, а после вступления в силу эмбарго РФ нужно перенаправить 1,1 млн б/с нефти и 1 млн б/с нефтепродуктов.
По данным агентства Argus, большинство европейских стран еще до эмбарго отказались от морских поставок нефти из РФ. Объем морских поставок нефти из РФ в страны ЕС в октябре снизился в два раза - до 770 тыс. б/с с 1,6 млн б/с в январе. Как говорил вице-президент по консалтингу в СНГ Argus Сергей Агибалов, в целом российские компании весьма преуспели в переориентации потоков, направляя нефть в Азию.