Ռուսական նավթի մատակարարումների համար ԵՄ արգելքի եւ Արեւմուտքում դրա համար գների առաստաղի սահմանման պատասխանը պատրաստվում է, Մոսկվան «ոչ մի առաստաղներ չի ճանաչի», երկուշաբթի լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«Պատասխանը պատրաստվում է», - ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը՝ պատասխանելով հարցին, թե երբ է հնարավոր ակնկալել Մոսկվայի պատասխանը։
«Ակնհայտ է մեկ բան՝ մենք ոչ մի առաստաղներ չենք ճանաչի»,- ընդգծել է նա։
Մեկնաբանելով Միացյալ Նահանգներից հայտարարությունները, թե նման որոշումների ընդունումից հետո «ոչինչ չի փոխվի», Պեսկովն ասել է. «Կփոխվի։ Ակնհայտ ու անվիճելի է մեկ բան՝ այս որոշումների ընդունումը քայլ է համաշխարհային էներգետիկ շուկաների ապակայունացման ուղղությամբ»։
Դեկտեմբերի 5-ից ուժի մեջ է մտնում ծովով ԵՄ երկրներ մատակարարվող ռուսական նավթի արգելքը։ ԵՄ երկրները ուրբաթ նույնպես համաձայնեցրել են ծովով առաքվող ռուսական նավթի գների կարգավորելի առաստաղը ՝ մեկ բարելի դիմաց 60 դոլարի սահմանում:

The response to the EU's imposition of an embargo on Russian oil supplies and the introduction of a ceiling on its prices in the West is being prepared, Moscow will not recognize any ceiling, Russian presidential spokesman Dmitry Peskov told reporters in a conversation on Monday, TASS reported.
A decision is being prepared, the Kremlin spokesman responded to a question about when Moscow's response could be expected.
Commenting on statements from the U.S. that nothing will change after such decisions, Peskov said: "It will change. One thing is obvious and indisputable: the adoption of these decisions is a step in the direction of destabilization of the world energy markets.
Sn embargo on Russian oil deliveries by sea to the EU will come into force on December 5. EU countries also agreed on Friday on a regulated price ceiling of $60 a barrel for Russian oil delivered by sea. A similar decision was announced by the G7 countries and Australia.