Իրանն ընդլայնել է սեփական արտահանման աշխարհագրությունը՝ վաճառքի շուկաների ցանկում ներառելով ռուսական երեք նավահանգիստներ՝ Մախաչկալան, Աստրախանի մարզի Օլյա եւ ВТС նավահանգիստները։ Այդ ուղղություններով իսլամական երկրի իշխանությունները նախատեսում են մեծացնել բեռների առաքումների ծավալը, հաղորդում է տեղական Tasnim գործակալությունը՝ հղում անելով Իրանի ծովային կազմակերպությանը։
Որոշումն ընդունվել է բեռնման-բեռնաթափման աշխատանքներն արագացնելու եւ դեպի ռուսական նավահանգիստներ բեռնափոխադրումները մեծացնելու նպատակով։ Այս միջոցը տեղավորվում է Մոսկվայի եւ մերձկասպյան երկրների հետ առեւտրաշրջանառությունն ավելացնելու Իրանի իշխանությունների հայեցակարգում, ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ներկայումս Ռուսաստանում իրանական արտադրանքի իրացման հիմնական ուղիներից մեկը Սոլյանկա նավահանգիստն է։ Սակայն տեսանելի ապագայում երկրները կկարողանան մեծացնել ապրանքաշրջանառությունը նոր նավահանգստային ուղիների օգնությամբ, որոնք կարագացնեն բեռների առաքումը տարածաշրջան։
«Ռուսաստանի եւ մերձկասպյան տարածաշրջանի այլ երկրների հետ արտաքին առեւտուրը զարգացնելու կառավարության ընդհանուր քաղաքականությունն իրականացնելու համար ընդլայնվել են իրանական արտահանման տերմինալային կետերը։ Այս պահին Ռուսաստանում, բացի Սոլյանկա նավահանգստից, ցուցակին ավելացել են երեք նավահանգիստներ՝ Մախաչկալայի նավահանգիստը եւ Աստրախանում ВТС ընկերությունների խմբի, ինչպես նաեւ Օլյա նավահանգիստները»,– նշվում է հոդվածում։

Иран расширил географию собственного экспорта, включив в список рынков сбыта три российских порта — Махачкалу, Олю и ВТС-порт в Астраханской области. По этим направлениям власти исламской страны планируют нарастить объемы грузовых доставок, сообщает местное агентство Tasnim со ссылкой на Организацию морского флота Ирана.
Решение было принято в целях ускорения погрузочно-разгрузочных работ и увеличения судоходства в российские порты. Эта мера вписывается в концепцию иранских властей по наращиванию торговых оборотов с Москвой и прикаспийскими странами, говорится в материале.
В настоящее время одним из основных каналов сбыта иранской продукции в России является порт Солянка. Однако в обозримом будущем страны смогут нарастить торговые обороты с помощью новых портовых каналов, которые ускорят доставку грузов в регион.
«В целях реализации общей политики правительства по развитию зарубежной торговли с Россией и другими странами Прикаспийского региона расширено число конечных пунктов для иранского экспорта. В настоящий момент в России, помимо порта Солянка, к списку… прибавились три порта: порт в Махачкале и порты группы компаний ВТС, а также порт Оля в Астрахани», — уточняется в статье.