Իրանն ընդլայնել է սեփական արտահանման աշխարհագրությունը՝ վաճառքի շուկաների ցանկում ներառելով ռուսական երեք նավահանգիստներ՝ Մախաչկալան, Աստրախանի մարզի Օլյա եւ ВТС նավահանգիստները։ Այդ ուղղություններով իսլամական երկրի իշխանությունները նախատեսում են մեծացնել բեռների առաքումների ծավալը, հաղորդում է տեղական Tasnim գործակալությունը՝ հղում անելով Իրանի ծովային կազմակերպությանը։
Որոշումն ընդունվել է բեռնման-բեռնաթափման աշխատանքներն արագացնելու եւ դեպի ռուսական նավահանգիստներ բեռնափոխադրումները մեծացնելու նպատակով։ Այս միջոցը տեղավորվում է Մոսկվայի եւ մերձկասպյան երկրների հետ առեւտրաշրջանառությունն ավելացնելու Իրանի իշխանությունների հայեցակարգում, ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ներկայումս Ռուսաստանում իրանական արտադրանքի իրացման հիմնական ուղիներից մեկը Սոլյանկա նավահանգիստն է։ Սակայն տեսանելի ապագայում երկրները կկարողանան մեծացնել ապրանքաշրջանառությունը նոր նավահանգստային ուղիների օգնությամբ, որոնք կարագացնեն բեռների առաքումը տարածաշրջան։
«Ռուսաստանի եւ մերձկասպյան տարածաշրջանի այլ երկրների հետ արտաքին առեւտուրը զարգացնելու կառավարության ընդհանուր քաղաքականությունն իրականացնելու համար ընդլայնվել են իրանական արտահանման տերմինալային կետերը։ Այս պահին Ռուսաստանում, բացի Սոլյանկա նավահանգստից, ցուցակին ավելացել են երեք նավահանգիստներ՝ Մախաչկալայի նավահանգիստը եւ Աստրախանում ВТС ընկերությունների խմբի, ինչպես նաեւ Օլյա նավահանգիստները»,– նշվում է հոդվածում։

Iran has expanded the geography of its own exports, including three Russian ports - Makhachkala, Olya and the VTS port in the Astrakhan region. Authorities of the Islamic country are planning to increase the volume of cargo shipments in these areas, local news agency Tasnim reported citing the Organization of the Iranian Navy.
The decision was made to speed up loading and unloading operations and increase the traffic to Russian ports. The measure falls within the concept of the Iranian authorities to increase trade with Moscow and Caspian countries, the material says.
At the moment one of the main channels of Iranian products sale in Russia is Solyanka port. However, in the foreseeable future the countries will be able to increase trade turnover with the help of new port channels, which will accelerate the delivery of goods to the region.
In order to implement the government's general policy of developing foreign trade with Russia and other countries in the Caspian region, the number of end points for Iranian exports has been expanded. At present, apart from the port of Solyanka, three ports have been added to the list in Russia: the port in Makhachkala and ports of VTS Group of Companies and the port of Olya in Astrakhan, the article noted.