Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը Մոսկվայում իր ռուս գործընկեր Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպմանը հաջորդած համատեղ մամուլի ասուլիսում խոստացել է, որ «Ադրբեջանը Ղարաբաղում ապրող հայերին երաշխավորում է նույն իրավունքները, ինչ մյուս քաղաքացիներին»։
«Ադրբեջանը բազմիցս հայտարարել է, որ երաշխավորում է, որ Ղարաբաղի տարածաշրջանում բնակվող հայկական ծագմամբ բնակչությունը կունենա նույն իրավունքներն ու ազատությունները, ինչ Ադրբեջանի բոլոր քաղաքացիները»,- ընդգծել է նա։
Հայտարարությունը, առաջին հայացքից խաղաղասեր է, իրականում արտացոլում է Ադրբեջանի իշխանությունների հայատյացության իրական վերաբերմունքն ու քաղաքականությունը։ Քանի որ Եվրոպայի խորհրդի անդամ աշխարհիկ երկրի օրենսդրությունը ենթադրում է օրենքի առջեւ բոլորի հավասարություն, «Ղարաբաղում ապրող հայերին նույն իրավունքները, ինչ մյուս քաղաքացիներին երաշխավորելու» թեմայով բարբաջանքները առնվազն տարօրինակ են հնչում։ Հավասար իրավունքներն այն է, ինչն ինքնըստինքյան հասկանալի է, ոչ թե ինչ-որ մեծ լավություն: Սակայն այն, որ Ադրբեջանի իշխանությունները խոսում են հավասար իրավունքների մասին՝ որպես ամենամեծ լավություն, վկայում է իրական վերաբերմունքի մասին։

Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov promised at a joint press conference in Moscow following a meeting with his Russian counterpart Sergei Lavrov that "Azerbaijan guarantees Armenians living in Karabakh the same rights as other citizens.
"Azerbaijan has repeatedly stated that it guarantees that the population of Armenian origin living in the Karabakh region will have the same rights and freedoms as all citizens of Azerbaijan," he stressed.
The statement, at first glance seemingly peaceful, in reality reflects the true attitude and policy of Armenophobia of the Azerbaijani authorities. As the legislation of a secular country, member of the Council of Europe, supposes equality of all before the law, ranting about "guarantees Armenians living in Karabakh the same rights as those enjoyed by other citizens" sounds strange at the very least. Equal rights are something that goes without saying, not some great favor. However, the fact that the Azerbaijani authorities speak of equal rights as the greatest favor speaks of a true attitude.