Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը Մոսկվայում իր ռուս գործընկեր Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպմանը հաջորդած համատեղ մամուլի ասուլիսում խոստացել է, որ «Ադրբեջանը Ղարաբաղում ապրող հայերին երաշխավորում է նույն իրավունքները, ինչ մյուս քաղաքացիներին»։
«Ադրբեջանը բազմիցս հայտարարել է, որ երաշխավորում է, որ Ղարաբաղի տարածաշրջանում բնակվող հայկական ծագմամբ բնակչությունը կունենա նույն իրավունքներն ու ազատությունները, ինչ Ադրբեջանի բոլոր քաղաքացիները»,- ընդգծել է նա։
Հայտարարությունը, առաջին հայացքից խաղաղասեր է, իրականում արտացոլում է Ադրբեջանի իշխանությունների հայատյացության իրական վերաբերմունքն ու քաղաքականությունը։ Քանի որ Եվրոպայի խորհրդի անդամ աշխարհիկ երկրի օրենսդրությունը ենթադրում է օրենքի առջեւ բոլորի հավասարություն, «Ղարաբաղում ապրող հայերին նույն իրավունքները, ինչ մյուս քաղաքացիներին երաշխավորելու» թեմայով բարբաջանքները առնվազն տարօրինակ են հնչում։ Հավասար իրավունքներն այն է, ինչն ինքնըստինքյան հասկանալի է, ոչ թե ինչ-որ մեծ լավություն: Սակայն այն, որ Ադրբեջանի իշխանությունները խոսում են հավասար իրավունքների մասին՝ որպես ամենամեծ լավություն, վկայում է իրական վերաբերմունքի մասին։

Глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов на совместной пресс-конференции в Москве по итогам встречи со своим российским коллегой Сергеем Лавровым пообещал, что «Азербайджан гарантирует проживающим в Карабахе армянам те же права, что и другим гражданам».
«Азербайджан неоднократно заявлял, что гарантирует, что население армянского происхождения, проживающее в Карабахском регионе, будет иметь те же права и свободы, что и все граждане Азербайджана», - подчеркнул он.
Заявление, на первый взгляд миролюбивое, в действительности отражает истинное отношение и политику армянофобии властей Азербайджана. Коль скоро законодательство светской страны, члена СЕ, предполагает равенство всех перед законом, разглагольствования на тему «гарантий проживающим в Карабахе армянам те же права, что и другим гражданам» звучат как минимум странно. Равные права – это то, что само собой разумеется, а не какое-то великое одолжение. Однако то, что власти Азербайджана о равных правах говорят как о величайшем одолжении, говорит об истинном отношении.