Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը վավերացրել է Աբխազիայի հետ 2022-2025 թվականների սոցիալ-տնտեսական զարգացման պետական ծրագրի իրականացմանը նպաստելու մասին համաձայնագիրը։ Համապատասխան փաստաթուղթը հրապարակված է իրավական տեղեկատվության պաշտոնական ինտերնետային պորտալում։
«Ռուսաստանի Դաշնության եւ Աբխազիայի Հանրապետության միջեւ 2014 թվականի նոյեմբերի 24-ին Սոչիում ստորագրված դաշնության եւ ռազմավարական գործընկերության մասին պայմանագրի մշակման ընթացքում (այսուհետ՝ Պայմանագիր) կնքվել են միջազգային համաձայնագրեր՝ ուղղված հանրապետության տնտեսության վերականգնմանը համապարփակ աջակցություն ցուցաբերելուն եւ նրա բնակչության կենսամակարդակի բարձրացմանը»,- ասված է բացատրական գրության մեջ։
Բացատրական գրության հեղինակների խոսքով՝ 2022 թվականի օգոստոսի 4-ին Մոսկվայում Ռուսաստանի Դաշնության եւ Աբխազիայի միջեւ ստորագրվել է համաձայնագիր՝ 2022-2025 թվականների համար հանրապետության սոցիալ-տնտեսական զարգացման պետական ծրագրի իրականացմանը նպաստելու մասին։
Համաձայնագիրը պետք է դառնա միասնական միջպետական պայմանագիր, որը կկարգավորի ֆինանսական աջակցության տրամադրումը պետական ծրագրային գործունեության իրականացման համար՝ առաջին հերթին հանրապետության տնտեսության ոլորտներին աջակցելու, վարկային համակարգը զարգացնելու եւ Աբխազիայում հարկային վարչարարության համակարգ ստեղծելու, «ինչպես նաեւ Պայմանագրից բխող ռուսական կողմի սոցիալական ծախսերի պարտավորությունների ֆինանսավորման (բացառությամբ պաշտպանության, անվտանգության եւ օրենքի կիրարկման ոլորտներում պարտավորությունների) համար»,- ասված է բացատրական գրության մեջ։

Президент России Владимир Путин ратифицировал соглашение с Абхазией о содействии реализации госпрограммы социально-экономического развития этой республики на 2022-2025 годы. Соответствующий документ опубликован на официальном интернет-портале правовой информации.
«В развитие Договора между Российской Федерацией и Республикой Абхазия о союзничестве и стратегическом партнерстве, подписанного 24 ноября 2014 года в Сочи (далее - Договор), были заключены международные соглашения, направленные на оказание всесторонней поддержки в восстановлении экономики республики и повышении уровня жизни ее населения», - говорилось в пояснительной записке.
По словам авторов пояснительной записки, в Москве 4 августа 2022 года было подписано соглашение между РФ и Абхазией о содействии реализации государственной программы социально-экономического развития республики на 2022-2025 годы.
Соглашение должно стать единым унифицированным межгосударственным соглашением, регулирующим вопросы оказания финансовой помощи на реализацию мероприятий госпрограммы - в первую очередь по поддержке отраслей экономики республики, по развитию системы кредитования и созданию системы налогового администрирования в Абхазии, "а также на финансирование социальных расходных обязательств российской стороны, вытекающих из Договора (за исключением обязательств в сферах обороны, безопасности и обеспечения правопорядка)", сообщалось в пояснительной записке.