Մոնղոլիայի վարչապետ Լուվսաննամսրեյն Օյուուն Էրդենեն հայտարարել է, որ չի պատրաստվում ցրել խորհրդարանն ու կառավարությունը բողոքի ակցիաների ֆոնին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում վերջին իրադարձությունների վերաբերյալ։ Կառավարության հրաժարականը եւ խորհրդարանի արձակումը չեն քննարկվել։ Ընդ որում, նախագահն ասել է, որ պատրաստ է աջակցել համակարգային բարեփոխումներին, եթե դրանց աջակցի ժողովուրդը»,-հայտարարել է Մոնղոլիայի վարչապետը։
Նա հստակեցրել է, որ ցուցարարները բարեփոխումների վերաբերյալ 20 պահանջ եւ առաջարկ են փոխանցել, առաջին հերթին՝ կապված ընտրական համակարգի հետ։
Ավելի վաղ Մոնղոլիայի Մեծ պետական Հուրալը որոշել է, որ այս պահին արտակարգ դրություն մտցնելու անհրաժեշտություն չկա մայրաքաղաք Ուլան Բատորում տեղի ունեցած բողոքի ակցիաների ֆոնին։

Mongolia's Prime Minister Luvsannamsrain Oyun-Erdene said he was not going to dissolve the parliament and government amid protests, TASS reported.
At a meeting of the National Security Council there was an exchange of views in connection with the latest events. The resignation of the government and the dissolution of parliament were not discussed. At the same time, the president said that he is ready to support systemic reforms if they are supported by the people, said the head of the Mongolian government.
He noted that the protesters passed 20 demands and proposals for reforms - primarily the electoral system.
Earlier, the State Great Khural of Mongolia decided that there was no need to declare a state of emergency at this time because of the protests in the capital city of Ulaanbaatar.
Protesters in Ulaanbaatar stormed the government building amid riots over the theft of coal that was to be exported from Mongolia to China. According to media reports, the theft of $1.8 billion was involved. Protesters demanded that the names of those involved in the theft be made public and that they be punished.