Ադրբեջանցիների կողմից Լաչինի միջանցքը փակելը խնդրահարույց է։ Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 6-ին, ԵԱՀԿ ԽՎ–ում հայկական պատվիրակության անդամների՝ ԱԺ-ում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը` անդրադառնալով դեկտեմբերի 3–ին որոշ ժամանակ ճանապարհը փակելու խնդրին։
«Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության համապատասխան կետում արձանագրված է, որ Լաչինի միջանցքը պետք է գործի միայն ռուս խաղաղապահների վերահսկողության ներքո, եւ Հայաստանի եւ Արցախի միջեւ կապը պետք է լինի անխոչընդոտ: Այս համատեքստում որեւէ խոչընդոտող երեւույթ կամ դետալ անընդունելի է մեզ համար:
Այն, ինչ տեղի է ունեցել մի քանի օր առաջ Լաչինի միջանցքի տարածքում եւ ինչի արդյունքում դե ֆակտո այն փակվել է, բնականաբար, խնդրահարույց է։ Կարծում ենք, որ ռուս խաղաղապահ առաքելության հետ պետք է անենք առավելագույնը, որ նման իրավիճակներ չկրկնվեն»,–ասաց Աղաջանյանը։
Նշենք, որ մի քանի օր առաջ Շուշի-Քարին տակ խաչմերուկի հատվածում քաղաքացիական հագուստներով մի խումբ ադրբեջանցիներ բնապահպանական պատճառաբանությամբ փակել էին Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 5-ին, լուրեր էին շրջանառվում, թե Արցախը Հայաստանի հետ կապող միջանցքում տեղադրվելու է ադրբեջանական հենակետ։ Արցախի տեղեկատվական շտաբը հայտարարությամբ հանդես եկավ` հերքելով այդ լուրերն ու ասելով, որ տարածվող լուրերը կեղծ են։ Նշվում էր, որ ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից հարցի շուրջ քննարկում է կազմակերպվել Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ղեկավար Անդրեյ Վոլկովի հետ, որի ընթացքում վերջինս հայտարարել է, որ միջանցքում հենակետ չի լինելու, այն ադրբեջանցիների կողմից չի վերահսկվելու և միջանցքում՝ խաղաղապահների տեղակայման վայրերում, ադրբեջանցիներ չեն լինելու:

Closing the Lachin Corridor by Azerbaijanis is problematic. Eduard Aghajanyan, Chair of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly (NA) of Armenia and a member of the ruling majority “Civil Contract” Faction in the NA, stated this during Tuesday’s press conference of the members of the Armenian delegation to the OSCE PA—and referring to the closing of the aforesaid corridor for some time on December 3.
"In the corresponding point of the statement of November 9, [2020] it is recorded that the Lachin Corridor shall operate only under the control of Russian peacekeepers, and the connection between Armenia and Artsakh [(Nagorno-Karabakh)] shall be unhindered. In this context, any hindering phenomenon or detail is unacceptable to us. What happened a few days ago in the area of the Lachin Corridor—and as a result of which it was de facto closed—is naturally problematic. We believe that, together with the Russian peacekeeping mission, we must do our utmost to prevent such situations from happening again," Aghajanyan said.
As reported earlier, on December 3, a group of Azerbaijanis in civilian clothes had temporarily blocked the Stepanakert-Goris motorway at the Shushi-Karin Tak intersection—and for “environmental” reasons.