Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել խաղաղության պայմանագրի միայն մեկ կետի շուրջ։ Դա դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումն է Վիեննայի կոնվենցիային համապատասխան։ Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 9-ին, Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում «Հատուկ պետական պաշտպանության ենթակա անձանց անվտանգության ապահովման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու եւ հարակից օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանի հարցին։
Նա նշեց, որ «խաղաղության պայմանագրի» տեքստը երեք անգամ խմբագրվել է։ Ներկայումս դրա վրա աշխատում է հայկական կողմը։ «Խաղաղության պայմանագրի մյուս բոլոր կետերի վերաբերյալ ոչ մի հստակ համաձայնություն չկա»,-ասաց Գրիգորյանը:
Խոսքը, մասնավորապես, ինչպես նշեց Գրիգորյանը, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի, սահմանազատման եւ սահմանագծման, հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, ինչպես նաեւ հումանիտար հարցերի մասին է։ «Այդ հարցերի շուրջ քննարկումները շարունակվում են»,-նկատեց Գրիգորյանը՝ հավելելով, որ այդ բոլոր խնդրահարույց կետերը հայտնի են ՀՀ բնակչությանը։

An agreement has been reached between Armenia and Azerbaijan on only one point in the peace treaty: it is the establishment of diplomatic relations in accordance with the Vienna Convention. Secretary of the Security Council of Armenia, Armen Grigoryan, informed about this at Friday’s special session of the National Assembly.
He noted that the text of this "peace treaty" was edited three times, and the Armenian side was currently working on it.
"There is no clear agreement on all other points of the peace treaty," added Grigoryan.
In particular, as he noted, it is about the Artsakh (Nagorno-Karabakh) issue, delimitation and demarcation of the Armenian-Azerbaijani border, unblocking of regional communications, and humanitarian issues.
"Discussions on these matters continue," Grigoryan noted, adding that all these problematic points were known to Armenia’s population.