Եվրահանձնաժողովը հայտարարել է, որ ռուսական նավթի համար Մեծ յոթնյակի երկրների գների սահմանափակումը պատճառ չէ Սեւ ծովում տանկերների հերթի համար՝ Միջերկրական ծովի ճանապարհին Բոսֆորի նեղուցով անցնելու համար, հայտնում է Reuters-ը։
Tribeca նավագնացության գործակալության տվյալներով՝ ուրբաթ նավերի կուտակումը ցրելու բանակցությունների ֆոնին Սեւ ծովում հերթում կանգնած նավերի թիվը հասել է 20-ի:
Հերթերը համընկել են այս շաբաթ G7-ի եւ Եվրամիության կողմից ծրագրի ներդրման հետ, որն արգելում է ապահովագրողներին օգնել ծովով արտահանել ռուսական նավթը, եթե միայն այն չվաճառվի սահմանված գնով:
«Այս իրավիճակը կապված չէ G7-ի նավթի գնի սահմանափակման հետ, քանի որ ամեն դեպքում կա 45-օրյա ժամկետ՝ մինչեւ դեկտեմբերի 5-ը գնված ռուսական նավթի մատակարարումը դադարեցնելու համար», - Reuters-ին ասել է Եվրահանձնաժողովի ներկայացուցիչը:
Նա ասել է, որ այս անցումային շրջանից հետո թուրքական իշխանությունները կարող են շարունակել ստուգել տանկերների ապահովագրությունները «նույն կերպ, ինչպես նախկինում»։ «Ուստի մենք կապի մեջ ենք թուրքական իշխանությունների հետ՝ պարզաբանումներ ստանալու համար եւ աշխատում ենք իրավիճակը ապաշրջափակելու ուղղությամբ»,- ասել է նա։

The European Commission said that the G7 countries' price cap on Russian oil is not the reason for the queue of tankers in the Black Sea to pass through the Bosporus Strait on their way to the Mediterranean Sea, Reuters reports.
According to shipping agency Tribeca, the number of ships in line in the Black Sea rose to 20 on Friday amid talks to disperse the congestion.
Since early December, Turkey has required ships to provide proof of insurance to cover their transit through the Bosphorus Strait or when entering Turkish ports, triggering traffic jams.
The queues coincided with a plan introduced this week by G7 countries and the European Union that prohibits insurers from helping to export Russian oil by sea unless it is sold at a set price.
This situation is not related to the G7 oil price cap because there is anyway a 45-day cut-off period for Russian crude purchased before Dec. 5, a European Commission spokesman told Reuters in a commentary.
Under the transition period of the G7 scheme, which runs until January 19, services such as insurance can still be provided for offshore Russian crude purchased before December 5, even if it was purchased at a price above the limit.
A commission spokesman said that after this transition period, Turkish authorities can continue to check the insurance policies of tankers just as before.
On Thursday, ignoring pressure from abroad over the queue, Turkish maritime authorities said they would continue not to allow oil tankers who did not have the proper insurance certificates into their waters and needed time for inspections.