«3+3» ձեւաչափով (Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան, Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան) տարածաշրջանային համագործակցության հարթակի երկրորդ նիստը կարող է կայանալ առաջիկա ամիսներին։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների չորրորդ դեպարտամենտի տնօրեն Դենիս Գոնչարը։
«Ներկայումս շարունակվում է «3+3» հարթակի երկրորդ նիստի անցկացման կազմակերպչական հարցերի մշակումը։ Ակնկալում ենք, որ այն տեղի կունենա առաջիկա ամիսներին։ Դատելով բոլոր մասնակիցների տրամադրածությունից՝ հրավերը կարող է ուղղվել նաեւ Վրաստանին»,-ասել է նա՝ նշելով, որ Մոսկվան համոզված է, որ հարթակը պահանջված է մասնակից երկրների միջեւ փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնման շահերից ելնելով։
Գոնչարը հիշեցրել է, որ 2021 թվականի դեկտեմբերին Մոսկվայում կայացած հանդիպման ժամանակ որոշվել է կենտրոնանալ ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող թեմաների՝ առեւտրատնտեսական, տրանսպորտային եւ մշակութային-հումանիտար կապերի զարգացման, ինչպես նաեւ ընդհանուր մարտահրավերների եւ սպառնալիքների դեմ պայքարի վրա։

The second meeting of the South Caucasus regional cooperation platform in the "3+3" (Azerbaijan, Armenia, Georgia, Russia, Turkey, Iran) format may be held in the coming months. Denis Gonchar, Director of the Fourth Department of the CIS Countries of the Russian Ministry of Foreign Affairs, told TASS about this.
"Currently, the development of organizational matters for holding the second session of the ‘3+3’ platform continues. We expect it to take place in the coming months. Judging by the mood of all the participants, the invitation can be sent to Georgia as well," he said, noting that Moscow is convinced that this platform is required based on the interests of expanding mutually beneficial cooperation between the participating countries.
Gonchar reminded that during the first such meeting held in Moscow in December 2021, it was decided to focus on topics of common interest: the development of trade, economic, transport, cultural and humanitarian ties, as well as the fight against common challenges and threats.