Սերբիան՝ Կոսովոյում սերբ զինվորականներ եւ ոստիկաններ տեղակայելու խնդրանքով կդիմի ՆԱՏՕ-ի խաղաղապահներին, թեեւ կարծում է, որ խնդրանքը բավարարելու համար հնարավորություն չկա: Այս մասին հայտարարել է Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը՝ նշելով, որ նամակով հարցում կուղարկի ՆԱՏՕ-ի KFOR ուժերի հրամանատարին, հայտնում է Reuters լրատվական գործակալությունը։
Վուչիչի հայտարարությունը հաջոչդել է Կոսովոյի իշխանությունների եւ սերբերի միջեւ տեղի ունեցած մի քանի միջադեպերին, որոնք հիմնականում գրանցվել են ալբանացի մեծամասնություն ունեցող երկրի սերբ մեծամասնությամբ հյուսիսային շրջաններում:
«Մենք կդիմենք KFOR-ի հրամանատարին՝ խնդրելով ապահովել Սերբիայի Հանրապետության բանակի եւ ոստիկանության անձնակազմի տեղակայումը Կոսովոյի եւ Մետոհիայի տարածքում», - ասել է Վուչիչը Բելգրադում կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում՝  նշելով, որ խնդրանքի բավարարման վերաբերյալ «պատրանքներ չունի»:
Նա հավելել է, որ կառավարությունը երկուշաբթի կամ երեքշաբթի պաշտոնապես համապատասխան փաստաթուղթ կընդունի:
Սա առաջին դեպքն է, երբ Բելգրադը խնդրում է զորքեր տեղակայել Կոսովոյում՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւի համաձայն, որի շնորհիվ ավարտվել է 1998-1999 թվականների պատերազմը:
Բանաձեւում նշված է, որ Սերբիան կարող է մինչեւ 1000 զինվորական, ոստիկան եւ մաքսային ծառայության աշխատակից ուղարկել ուղղափառն կրոնական տարածքներ, սերբական մեծամասնությամբ բնակեցված շրջաններ եւ սահմանային անցումներ, եթե նման տեղակայումը հաստատվի KFOR-ի հրամանատարի կողմից:

Serbia will ask NATO peacekeepers for permission to station Serbian military and police in Kosovo, although it believes that there are no chances for the request to be satisfied, Serbian President Aleksandar Vucic said, noting that he will send a request in a letter to NATO Force Commander KFOR, Reuters reported.
Vucic's statements came after a series of incidents between Kosovo authorities and local Serbs, who make up the majority in Kosovo's Albanian-majority northern regions.
According to him, the government in Belgrade will formally adopt the relevant document on Monday or Tuesday.
This will be the first time Belgrade has requested that troops be stationed in Kosovo under the terms of a UN Security Council resolution that ended the 1998-1999 war.
The resolution said Serbia could deploy up to 1,000 military, police and customs officers to Orthodox religious sites, Serb-majority areas and border crossings if such a deployment is approved by the commander.