Ադրբեջանցիների այցերն Արցախ պետք է բացառել՝ ինչ նպատակ ու հիմք էլ առաջ քաշվի, հակառակ դեպքում Ադրբեջանը հետևողականորեն ներխուժելու է Արցախի ներքին կյանք։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը:
«Արցախի իշխանությունը ուշացումով արձագանքել է ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ Մարտակերտի շրջանում հայտնված ադրբեջանցիների խնդրին:
Ըստ պարզաբանման, «մշտադիտարկման» նպատակով ռուս խաղաղապահներին ուղղված ադրբեջանցիների դիմումը Արցախի իշխանության և հանքարդյունաբերական ընկերության ղեկավարության հետ սահմանված կարգով չի քննարկվել, ըստ այդմ՝ ստացվում է, որ նրանց շարժն ու քայլերն առանց Արցախի իշխանության համաձայնությամբ է իրականացվել։
Եթե ընդունեք, որ պաշտոնական պարզաբանումն ամբողջությամբ համապատասխանում է իրականությանը, ապա մի քանի հարցադրում է առաջանում։
1. Ինչպե՞ս է Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ առաքելության հրամանատարությունը՝ առանց Արցախի իշխանության համաձայնության, ադրբեջանցիներին Արցախի տարածքում որևէ վայր ուղեկցում։
1. Երկրորդ, արդյո՞ք Արցախի իրավապահ համակարգը չի վերահսկում իր տարածքում ադրբեջանցիների հնարավոր մուտքն ու տեղաշարժը և ադրբեջանցիների ներկայությունը ֆիքսում այն ժամանակ, երբ արցախցիները Մարտակերտի հատվածում ճանապարհ են փակում։
Եթե ավելի վաղ է ֆիքսվել, ապա շատ ավելի վատ, եթե այն նախապես է ֆիքսվել և քայլեր չեն ձեռնարկվել։
Եթե ադրբեջանցիների շարժի մասին իմացել է միջին վիճակագրական արցախցին ու դրանց ճանապարհը փակել, ապա ինչպես կարող էին դրա մասին չիմանալ իրավապահ մարմինները։
1. Արդյո՞ք նման դեպքերում Արցախի նախագահը միայնակ է որոշում կայացնում, թե՞ դա կոլեգիալ որոշման հետևանք է։
Այս հարցը շատ կարևոր է, որովհետև այսպիսի առիթներ առաջին անգամ չեն առաջանում և վստահաբար առաջիկայում ևս ծանր ժամանակներ են սպասվում։
1. Արդյո՞ք Արցախի իշխանությունը խորը գիտակցում է, թե ինչ է իրականում ուզում Ադրբեջանը և ինչպիսի հնարավոր քայլեր են ձեռնարկվելու Արցախի դեմ։
Ադրբեջանցիների այցերն Արցախ պետք է բացառել՝ ինչ նպատակ ու հիմք էլ առաջ քաշվի, հակառակ դեպքում Ադրբեջանը հետևողականորեն ներխուժելու է Արցախի ներքին կյանք։
Այս խնդիրը չէր առաջանա կամ այս ձևով ճնշում չէր լինի, եթե ամիսներ առաջ, Արցախի իշխանությունը չթույլատրեր ադրբեջանցիների մուտքը Սարսանգի ջրամբարի տարածք, ընդ որում՝ դա արել էր գաղտնի և հանրությունն այդ մասին իմացավ, երբ ադրբեջանցիներն այդ այցի վերաբերյալ ռեպորտաժներ հրապարակեցին։
Պետք է պատրաստվել Ադրբեջանի համակարգային սադրանքներին և տարբեր իրավիճակներին արձագանքել նախապես մշակված փաթեթներով»։

Визиты азербайджанцев в Арцах должны быть исключены вне зависимости от цели и обоснования, иначе Азербайджан будет последовательно вторгаться во внутреннюю жизнь Арцаха. Об этом на своей странице в Facebook написал депутат фракции НС РА «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Правительство Арцаха поздно отреагировало на проблему азербайджанцев, появившихся в Мартакертском районе в сопровождении российских миротворцев.
Согласно уточнению, обращение азербайджанцев к российским миротворцам с целью «мониторинга» не обсуждалось с властями Арцаха и руководством горнодобывающей компании в установленном порядке, таким образом, их передвижение и действия проводились без согласия властей Арцаха.
Если принять, что официальное объяснение полностью соответствует действительности, то возникает несколько вопросов.
Каким образом командование российской миротворческой миссии, дислоцированной в Арцахе, без согласия правительства Арцаха сопровождает азербайджанцев в любое место на территории Арцаха?
Во-вторых, разве правоохранительная система Арцаха не отслеживает возможный въезд и передвижение азербайджанцев по его территории и не фиксирует присутствие азербайджанцев, когда граждане Арцаха блокируют дорогу в Мартакертском районе?
Если оно было зафиксировано раньше,  то это еще хуже, если оно было зафиксировано раньше и не было предпринято никаких действий.
Если рядовой житель Арцаха узнал о передвижении азербайджанцев и преградил им дорогу, как могли об этом не знать правоохранительные органы?
В таких случаях президент Арцаха принимает решение единолично или это результат коллегиального решения?
Этот вопрос очень важен, потому что такие случаи возникают не в первый раз и наверняка в ближайшее время ожидаются более тяжелые времена.
Насколько хорошо осведомлено правительство Арцаха о том, чего на самом деле хочет Азербайджан и какие возможные шаги будут предприняты против Арцаха?
Визиты азербайджанцев в Арцах должны быть исключены вне зависимости от цели и обоснования, иначе Азербайджан будет последовательно вторгаться во внутреннюю жизнь Арцаха.
Эта проблема не возникла бы и не было бы такого давления, если бы власти Арцаха месяц назад не допустили азербайджанцев в Сарсангское водохранилище, причем сделали это тайно, и общественность узнала об этом, когда азербайджанцы опубликовали сообщает об этом визите.
Необходимо готовиться к системным провокациям Азербайджана и реагировать на различные ситуации заранее подготовленными пакетами».