ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտը հայտնել է, որ հաջորդ շաբաթ ԱՄՆ բարձրաստիճան պատվիրակությունը կայցելի Չինաստան՝ հետեւելու չինացի գործընկեր Սի Ծինփինի հետ նախագահ Ջո Բայդենի վերջին բանակցություններին եւ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի՝ հաջորդ տարվա սկզբին Պեկին կատարելիք այցի նախապատրաստմանը:
Արեւելյան Ասիայի եւ Խաղաղ օվկիանոսի հարցերով պետքարտուղարի օգնական Դանիել Կրիտենբրինքն ու Չինաստանի եւ Թայվանի հարցերով Ազգային անվտանգության խորհրդի ավագ տնօրեն Լաուրա Ռոզենբերգերը դեկտեմբերի 11-ից 14-ը կմեկնեն Չինաստան, Հարավային Կորեա եւ Ճապոնիա:
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը եւ Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը Թայվանի եւ Հյուսիսային Կորեայի վերաբերյալ բանակցություններ են վարել նոյեմբերի կեսերին Ինդոնեզիայում կայացած G20-ի գագաթաժողովի շրջանակներում, հանդիպում, որի նպատակն էր կանխել լարված հարաբերությունների՝ ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի միջեւ նոր սառը պատերազմի վերածումը:
Պետքարտուղարությունը հայտնել է, որ պատվիրակության այցը կհաջորդի նշված հանդիպմանը, որը նպատակ ունի«շարունակելու պատասխանատու կերպով կառավարել մրցակցությունը մեր երկու երկրների միջեւ եւ ուսումնասիրել համագործակցության հնարավոր ոլորտները», ինչպես նաեւ հիմքեր նախապատրաստելու Բլինքենի այցի համար:

A senior U.S. delegation will visit China next week to follow up on President Joe Biden's recent talks with Chinese counterpart Xi Jinping and prepare for Secretary of State Anthony Blinken's visit to Beijing early next year, the U.S. State Department said.
Assistant Secretary of State for East Asian and Pacific Affairs Daniel Kritenbrink and National Security Council Senior Director for China and Taiwan Laura Rosenberger will travel to China, South Korea and Japan from Dec. 11 to 14.
U.S. President Joe Biden and Chinese President Xi Jinping held talks on Taiwan and North Korea on the sidelines of the G20 summit in Indonesia in mid-November, a meeting aimed at preventing tense U.S.-China relations from escalating into a new Cold War.
The State Department said the delegation's visit would follow said meeting to continue to responsibly manage the competition between our two countries and explore potential areas of cooperation, and would lay the groundwork for Blinken's visit.