Ավելի քան 120 հազար արցախցիների սպառնում է ցեղասպանության ուղղակի վտանգը։ Միջազգային հանրությունը խոսելու փոխարեն պետք է գործի։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օմբուդսմեն Գեղամ Ստեփանյանը՝ մեկնաբանելով «բնապահպանական ցույցերի» քողի տակ ադրբեջանական կողմի սադրանքները։
«Ադրբեջանն օգտագործում է բնապահպանության թեման Արցախը ահաբեկելու համար։ Ի՞նչ կապ կա բնապահպանական խնդիրների եւ ճանապարհները փակելու միջեւ։ Հենց այս պահին 120 հազար արցախցի զրկված է հումանիտար խնդիրներ լուծելու հնարավորությունից։ Եթե հիմա Ստեփանակերտում ինչ-որ մեկին շտապ անհրաժեշտ լինի տեղափոխել Երեւանի հիվանդանոց, ապա դա ուղղակի անհնար է, էլ չասած դեղերի առաքման եւ այլ հումանիտար խնդիրների լուծման մասին։ Սա Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության հերթական դրսեւորումն է»,- ասել է օմբուդսմենը:
Ստեփանյանը նշեց, որ «համաժողովին (Երեւանում անցկացվում է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ համաժողով) բոլորը գեղեցիկ խոսքեր են ասում, իսկ ես ասում եմ՝ ոչ թե պետք է խոսել, այլ գործել։ Նրանցից գրեթե ոչ ոք Արցախում չի եղել, ես պետք է խնդրեմ նրանց գալ եւ կանխելցեղասպանության փորձերը»։
Պատասխանելով հարցին, թե ինչ վրաններ են ադրբեջացնիները փորձում տեղադրել Լաչինի միջանցքում՝ Գեղամ Ստեփանյանը նշեց, որ դրանք սովորական վրաններ են։ Ակցիային մասնակցում է առավելագույնը 30 «բնապահպան»։
«Նրանց գործողությունները ուղղված են խաղաղապահների դեմ։ Այդ մասին են վկայում տեղեկատվական միտումները՝ ադրբեջանցի լրագրողների սադրանքները։ Խնդիր է դրված՝ վարկաբեկել խաղաղապահներին եւ հող նախապատրաստել առաքելությունը չերկարացնելու համար։ Այժմ բնապահպանների հետ կապված հարցը փորձում են կարգավորել խաղաղապահները։ Դա տրամաբանական է, քանի որ նրանք պատասխանատու են Լաչինի միջանցքում անվտանգության համար», - նկատեց Ստփանյանը։ Միաժամանակ օմբուդսմենն ընդգծեց, որ դեմ է հանդես գալիս որեւէ պայմանավորվածություններին եւ ադրբեջանցիներին մոնիթորինգներ անցկացնելու թույլտվությանը։
«Ոչ մի մոնիթորինգ։ Արցախը դե ֆակտո պահպանում է իր անկախությունը։ Արցախում կան բնապահպաններ։ Ավելին, Արցախում արդեն հայտարարել են, որ պատրաստ են ընդունել միջազգային փորձագետների։ Բայց չի կարելի համաձայնել Բաքվի պահանջների հետ։ Սցենարը մեզ համար պարզ է՝ հիմա մի բան, հետո՝ մեկ այլ բան, չի կարելի տեղի տալ»,- եզրափակեց Արցախի օմբուդսմենը։

Над 120 тысячами арцахцев нависла прямая угроза геноцида. Международное сообщество вместо разговоров должно действовать. Об этом в беседе с журналистами заявил омбудсмен Нагорно-Карабахской Республики (Республика Арцаха) Гегам Степанян, комментируя провокации с азербайджанской стороны под видом «экологических протестов».
«Азербайджан использует тему экологии, чтобы терроризировать Арцах. Какая связь между экологическими проблемами и перекрытием дорог. Прямо сейчас 120 тысяч арцахцев лишены возможности решить гуманитарные задачи. Если сейчас в Степанакерте потребуется кого-то срочно доставить в больницу в Ереван, это просто невозможно, не говоря о доставке лекарств и решения иных гуманитарных проблем. Это еще одно проявление геноцидальной политики Азербайджана», - заявил омбудсмен.
Степанян заметил, что «на форуме (в Ереване проходит глобальный форум «Против преступления геноцида») все говорят красивые слова, а я говорю – надо не речи произносить, а действовать. Почти никто из них не бывал в Арцахе, я должен просить их приехать и пресечь попытки геноцида.
Отвечая на вопрос о том, что за палатки азербайджанцы пытаются установить в Лачинском коридоре, Гегам Степанян отметил, что это обычные палатки. В акции участвуют максимум 30 «экологов» с плакатами.
«Их действия направлены против миротворцев. Информационные тенденции говорят об этом, провокации азербайджанских журналистов. Стоит задача дискредитировать миротворцев и, вероятно, подготовить почву, чтобы не продлевать сроки миссии. Сейчас вопрос с «экологами» пытаются урегулировать миротворцы. Это логично, потому что они отвечают за безопасность в Лачинском коридоре», - заметил Степанян. Одновременно омбудсмен подчеркнул, что выступает против каких-либо договоренностей и позволения азербайджанцам проводить мониторинги. «Никаких мониторингов. Арцах де-факто сохраняет независимость. В Арцахе есть экологи. Более того, в Арцахе уже заявили, что готовы принять международных экспертов. Но соглашаться с требованиями Баку нельзя. Сценарий нам ясен – сейчас одно, потом другое, нельзя поддаваться», - заключил омбудсмен Арцаха.