Հունգարիայի, Ռումինիայի, Վրաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարները պլանավորում են շաբաթ օրը հանդիպել Ռումինիայի մայրաքաղաքում, որպեսզի համաձայնագիր կնքեն ստորջրյա էլեկտրական միացման շուրջ, որը կարող է էներգիայի նոր աղբյուր դառնալ Եվրամիության համար:
Համաձայնագիրը նախատեսում է Սեւ ծովի հատակով մալուխի անցկացում, որը Վրաստանի եւ Ռումինիայի միջոցով Ադրբեջանին կկապի Հունգարիայի հետ, ասել է Հունգարիայի վարչապետի մամուլի կցորդ Բերտալանա Հավասին։
Հավասին Associated Press-ին հաստատել է, որ Օրբանը մտադիր է շաբաթ օրը մեկնել Բուխարեստ՝ համաձայնագիրը ստորագրելու համար:
Հունգարական լրատվական MTI գործակալությունը հայտնում է, որ Օրբանը, Ռումինիայի նախագահ Կլաուս Յոհանիսը, Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը, Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենի հետ միասին, կմասնակցեն ստորագրման արարողությանը։
Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոն օգոստոսին հայտարարել է, որ Ադրբեջանը շուտով «մեծ քանակությամբ կանաչ էլեկտրաէներգիա» կարտադրի, եւ Հունգարիան կստորագրի միացնողի նախագիծը, քանի որ դաշինքից ֆինանսավորում ստանալու համար պահանջվում է ԵՄ անդամ երկու երկրների մասնակցությունը:
Սիյարտոն ասել է, որ նախագիծը կարող է ավարտվել 3-4 տարվա ընթացքում, եւ այն կարեւոր քայլ կդառնա էներգիայի մատակարարումների դիվերսիֆիկացման ու ածխածնի չեզոքության նպատակներին հասնելու համար:

Leaders of Hungary, Romania, Georgia and Azerbaijan plan to meet in Romania's capital on Saturday to conclude an agreement on an underwater electric interconnector that could become a new source of energy for the European Union.
The agreement calls for laying a cable under the Black Sea that would connect Azerbaijan to Hungary via Georgia and Romania, Hungarian Prime Minister Bertalan Havasi's press attaché said.
Havasi confirmed to the Associated Press that Orban intends to travel to Bucharest on Saturday to sign the agreement.
Hungary's MTI news agency reported that Orban, Romanian President Klaus Iohannis, Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili and Azerbaijani President Ilham Aliyev will attend the signing ceremony along with European Commission President Ursula von der Leyen.
Hungarian Foreign Minister Peter Szijjarto said in August that Azerbaijan will soon produce "large amounts of green electricity," and Hungary will sign up for the interconnector project because two EU member states are required to obtain funding from the bloc.
Szijjarto said the project could be completed within three to four years and would be an important step toward diversifying energy supplies and achieving carbon neutrality goals.