Ադրբեջանն այսօր կրկին անգամ դիմել է սադրիչ գործողությունների՝ Շուշիի հատվածում փակելով Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղին. սա Բաքվի ցեղասպան քաղաքականության հերթական դրսևորումն է, ապակառուցողական և հանցավոր գործողություն՝ ուղղված Արցախի ժողովրդի ահաբեկմանը, տարածաշրջանում անկայունության մթնոլորտի ձևավորմանը և ռուսական խաղաղապահ առաքելության գործունեության խոչընդոտմանը։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել Արցախի ԱԳՆ-ն:
Հայտարարությունում նաեւ ասվում է. «Ինչպես միշտ, Ադրբեջանը բացարձակ անհարգալից և անհետևողական վերաբերմունք է ցուցաբերում 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած իր պարտավորությունների նկատմամբ, մասնավորապես՝ չի երաշխավորում Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով տեղաշարժի անվտանգությունը։
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը խստիվ դատապարտում է պաշտոնական Բաքվի նման պահվածքը և կոչ անում միջազգային հանրությանը գործուն քայլեր ձեռնարկել՝ Արցախի ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ Ադրբեջանի նկրտումներին վերջ դնելու և արցախահայության հիմնարար իրավունքների իրացման համար պայմաններ ապահովելու ուղղությամբ»:

Today Azerbaijan once again resorted to provocative actions, blocking the Goris-Stepanakert highway at the Shushi section, Artsakh Foreign Ministry said in a statement.
"Today, Azerbaijan has once again resorted to provocative actions, blocking the Goris-Stepanakert highway in the Shoushi section.
This is another manifestation of Baku's genocidal policy, a destructive and criminal act aimed at terrorizing the people of Artsakh, creating an atmosphere of instability in the region and hindering the activities of the Russian peacekeeping mission.
As usual, Azerbaijan displays an absolutely disrespectful and inconsistent attitude towards its obligations assumed by the trilateral statement of November 9, 2020, in particular, it does not guarantee the secure movement of citizens, vehicles and cargo in both directions through the Lachin Corridor.
The Foreign Ministry of the Republic of Artsakh strongly condemns the actions of official Baku and calls on the international community to take practical steps to put an end to Azerbaijan's ambitions towards the sovereign territories of Artsakh and to provide appropriate conditions for the realization of the fundamental rights of Artsakh Armenians." the statement says.