ԵՄ դիտորդական առաքելությունը դեկտեմբերի 19-ին կավարտի իր գործունեությունը Հայաստանում։ Այս մասին Բրյուսելում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը։
Նա հայտնել է, որ հարցը քննարկվել է դեկտեմբերի 12-ին՝ Արտաքին հարաբերությունների խորհրդի նիստում։
«Մենք համաձայնեցինք հետ կանչել առաքելությունը եւ թիմ ուղարկել՝ ԵՄ-ի հետ ապագա հնարավոր փոխգործակցությունը ուսումնասիրելու համար»,- ասել է Բորելը՝ նշելով, որ առաքելությունը ցույց է տվել իր «արդյունավետությունը»:
Դիտորդական առաքելությունը սկսել է գործել հոկտեմբերի 20-ին։ Այն ուղարկվել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի եւ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի քառակողմ հանդիպման արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածության հիման վրա։

Мониторинговая миссия ЕС завершит свою деятельность в Армении 19 декабря. Об этом заявил на пресс-конференции в Брюсселе глава дипломатии ЕС  Жозеп Боррель.
Он сообщил, что вопрос был рассмотрен на заседании Совета по иностранным делам 12 декабря.
«Мы согласились отозвать миссию и направить команду для изучения возможного будущего взаимодействия с ЕС», — сказал Боррелль, отметив, что миссия показала свою «эффективность».
Мониторинговая миссия начала действовать 20 октября. Она была направлена на основе  договоренности, достигнутой на четырехсторонней встрече между премьер-министром Армении Николом Пашиняном, президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, президентом Франции Эммануэлем Макроном и председателем Европейского совета Шарлем Мишелем.