Ադրբեջանը չի վերադարձնում գերիներին եւ հրաժարվում է խոսել պատանդների մասին։ Այս մասին Երեւանում կայացած ասուլիսում հայտարարեց Արցախի ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Բաբայանը։
«Քանի՞ գերի չի վերադարձվել, քանի՞ պատանդ չի վերադարձվել։ Այդ մասին Ադրբեջանը լռում է։ Ուստի միջազգային հանրությունը պետք է ավելի խիստ միջոցներ ձեռնարկի»,-նշեց Բաբայանը։
Պատասխանելով հարցին, թե հնարավոր է արդյոք, որ Լաչինի միջանցքի շրջափակման նման քայլերով Ադրբեջանը փորձում է զիջումների հասնել Հայաստանի կողմից, Բաբայանը չբացառեց, բայց նշեց, որ դա միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում է․ «Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները հայելային կապ չունեն Արցախի հետ, դրանք այլ հարթության վրա են գտնվում։ Նման ճնշմամբ զիջումներ պահանջելն ինքնին միջազգային իրավունքի խախտում է։ Եվ նման գործողությունները միջազգային մարդասիրական իրավունքների նողկալի խախտում են»։

Азербайджан не возвращает пленных и отказывается говорить о заложниках. Об этом заявил глава МИД Арцаха Давид Бабаян на пресс-конференции в Ереване.
«Сколько пленных не возращены. Сколько заложников не возвращены. О них Азербайджан вообще отказывается говорить. Поэтому международное сообщество должно применить более строгие меры», - подчеркнул министр.
Отвечая на вопрос о том, возможно ли, что такими шагами как блокирование Лачинского коридора, Азербайджан пытается добиться от Армении уступок, министр не исключил этого, но подчеркнул, что это грубейшее нарушение международного права: «Армяно-азербайджанские отношения не связаны зеркально с Арцахом, они в другой плоскости. Таким давлением требовать уступок, само по себе нарушение международного права. И такие действия – отвратительное нарушение МГП».