Ստեփանակերտում հույս ունեն, որ միջազգային հանրությունը կանի ամեն ինչ, որպեսզի Արցախի շրջափակման հետ կապված իրավիճակը չհասնի ծայրահեղ աստիճանի։ Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում այս մասին հայտարարեց Արցախի ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Բաբայանը։
«Ակնհայտ է, որ խոսքը բոլորովին էլ բնապահպանական խնդիրների մասին չէ։ Նայեք, թե ովքեր են մասնակցում այս «ակցիային»՝ հատուկ ծառայությունների աշխատակիցներն ու զինվորականները։ Բայց ենթադրենք, որ խնդիրներ կան։ Մի՞թե այդպես են վարվում։ Մենք էլ նրանց շատ հարցեր ունենք։ Բոլորդ գիտեք 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից օգտագործված ֆոսֆորային զինամթերքի մասին։ Բայց եթե ցանկանում են հարցեր քննարկել, կան բազմաթիվ քաղաքակիրթ միջոցներ։ Մի՞թե այդպես են հարցերը լուծում։ Խախտելով երեխաների իրավունքնե՞րը», - նշեց նա։
Պատասխանելով բանակցությունների հնարավորության մասին հարցին՝ Բաբայանը հիշեցրեց, որ Ադրբեջանի առանձնատկությունն այն է, որ նման գործողություններն առանց ամենաբարձր օղակի որոշման չեն իրականացվում։ «Այդ ամբոխը հրաման է կատարում։ Ի՞նչի մասին բանակցենք նրա հետ: Այս պահին նրանք կարգախոսներ են հնչեցնում՝ Ղարաբաղը մերն է, հայերը օկուպանտ են, պահպանենք բնությունը՝ այս ոգով։ Եկել են փակելու, ոչ թե քննարկելու, նրանք ընդամենը գործիք են»,- ասաց նախարարի պաշտոնակատարը։
Միաժամանակ նա խոստովանեց ռուս խաղաղապահների միջոցով շփումների առկայությունը։ Դա անհրաժեշտ է ցանկացած արտակարգ իրավիճակների, միջադեպերի դեպքում։

В Степанакерте надеются, что международное сообщество сделает все, чтобы ситуация с блокадой Арцаха не дошла до критической точки. Об этом заявил глава МИД Арцаха Давид Бабаян на пресс-конференции в Ереване.
«Очевидно, что речь отнюдь не об экологических проблемах. Посмотрите, кто участвует в этой «акции» - сотрудники спецслужб и военные. Но допустим есть проблемы. Разве так поступают? У нас тоже много вопросов к ним. Все знаете, про фосфорные боеприпасы, использованные Азербайджаном в ходе 44-дневной войны. Но если хотят обсуждать вопросы, есть много цивилизованных способов. Разве так решают вопросы? Нарушая права детей?», - отметил министр.
Отвечая на вопрос о возможности переговоров, Бабаян напомнил, что особенность Азербайджана в том, что подобные действия без решения самого высшего звена. «Эта толпа выполняет приказ. О чем нам с ней вести переговоры? На данный момент они озвучивают лозунги: Карабах наш, армяне оккупанты, сохраним природу, в таком духе. Они пришли блокировать, а не обсуждать, они лишь инструмент», - отметил министр.
Одновременно он признал наличие контактов посредством российских миротворцев. Это необходимо на случай каких-то ЧП, инцидентов.